Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
LPC-0809
Series: LPC
Manufactured byAvalue
1_800x800.png?alt=media)
The Avalue LPC-0809 is an 8" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® Processor E3845. It includes a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated, suitable for rugged environments, and supports wide voltage input from +12V to +26V. It operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- 8" SVGA TFT Touch Panel PC
- 5-wire resistive touch screen
- Intel Atom® Processor E3845
- HDMI, Audio
- Dual Gigabit Ethernet, optional WiFi module
- 1 CF, 2 COM, 4 USB
- No HDD support
- Fanless
- Wide range voltage input +12V ~ +26V
- IP65 compliant front panel
- VESA compliance
- Rugged environment applicable
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| Platform Controller Hub | Intel® Valleyview SoC |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | ECM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 1 x HDMI |
Panel
| LCD Size | 8", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | SVGA |
| Resolution | 800 x 600 |
| Pixel pitch | 0.0675mm(H) x 0.2025mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 500 |
| Viewing angle | 50(U), 70(D), 70(L), 70 (R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80% |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA |
|---|
Storage
| Storage | 1 x CompactFlash type I/II socket |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphicssupports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I211AT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack(default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 1.5 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 202.5 x 159.5 x 46.5mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Silver alloy |
Ordering Information
| Ordering Information | LPC-0809-384-A3R, Intel Atom E3845 1.91GHz/4G DDR3L/2GLAN/2COM/4USB/12~26V input/12V Adaptor, LPC-0809-WMB-A3R, Intel Atom E3845 1.91GHz/4G DDR3L/2GLAN/2COM/4USB/Back panel mount/12~26V input/12V Adaptor, ACC-LPC-WIFI-01R, MPCIE WIFI-Kit for LPC Series(half-card) Antenna/Cable/BT4.0/802.11a/b/g/n/ac, ACC-LPC-08-PMT-03R, Front Panel Mount Kit for LPC-08 Series, w/o IP-65, ACC-LPC-08-PMT-04R, Front Panel Mount Kit for LPC-08 Series, w/ IP-65, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant