Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
LPC-1532
Series: LPC
Manufactured byAvalue

The Avalue LPC-1532 is a 15" industrial touch panel PC with a 6th Generation Intel® Core™ i5-6300U processor. It includes a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated, suitable for rugged environments, and supports wide voltage input. It operates within a temperature range from -10°C to 50°C.
Key Features
- 6th Generation Intel® Core™ i5 Processor
- Two SODIMM sockets supports up to 32GB DDR4 2133 SDRAM
- 2 USB, 2 COM, HDMI, line out
- Dual Intel Gigabit LAN
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Backlight controlled by PWM
- IP65 compliant front panel
- Timer-power-on
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i5-6300U Processor, 3M Cache, up to 2.4 GHz |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 SO-DIMM up to 16G per DIMM,total 32GB (non ECC only) |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset: 1sec.~255min. and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EBM-SKLU |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 1 x HDMI, 1 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 15" 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 2500 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x Mini PCIe supports SIM card |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive bay, 1 x mSATA supported from mini PCIe |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (factory optional) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| SATA | 1 x SATA III |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC233 |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
| Speaker Output | 2 x 2W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated graphics supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. Resolution 4096x2160 @ 24Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack, Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 4.2 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 350 x 273.9 x 53.1mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 3Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30 mins/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm, Panel Mount with mounting kits |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Silver alloy |
Ordering Information
| Ordering Information | LPC-1532-630-A1R, 6th Gen Intel Core i5 6300U 2.4GHz CPU/4G DDR4/2GLAN/2COM/SPK/12~26V input/12V Adapter, ACC-LPC-WIFI-01R, MPCIE WIFI-Kit for LPC Series(half-card) Antenna/Cable/BT4.0/802.11a/b/g/n/ac, ACC-LPC-08-PMT-03R, Front Panel Mount Kit for LPC-08 Series, w/o IP-65, ACC-LPC-08-PMT-04R, Front Panel Mount Kit for LPC-08 Series, w/ IP-65, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant