Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
LPC-1709(STD)
Series: LPC
Manufactured byAvalue
%2FLPC-1709(STD)%20Front_800x800.png?alt=media)
The Avalue LPC-1709-STD is a 17" industrial touch panel PC featuring an Intel Atom® Processor E3845. It includes a fanless design, resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 front rated, suitable for rugged environments, and supports wide voltage input. It operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- Intel Atom® Processor E3845
- One 204-pin DDR3L SODIMM socket supports up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
- 1 CF, 2 USB, 1 COM
- Dual Intel I210IT Gigabit LAN
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Backlight controlled by PWM
- IP65 compliant front panel
- Timer-power-on
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EBM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 1 x HDMI, 1 x Knockouts for antenna mounting |
Panel
| LCD Size | 17", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | SXGA |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.264mm(H) x 0.264mm(V) |
| Luminance | 350 cd/m² |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 30 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x Mini PCIe supports SIM card |
|---|
Storage
| Storage | 1 x CompactFlash type I/II socket, 1 x 2.5 drive bay |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 1 x USB 3.0, 1 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (BIOS) |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| SATA | 1 x SATA II |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
| Speaker Output | 2 x 1W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphics, supports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack(default), Optional for phoenix connector |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 5 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 382 x 320 x 58.8mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Front panel IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Silver aluminum |
| Construction - Rear | Silver alloy |
Ordering Information
| Ordering Information | LPC-1709-384-A4R, Intel Atom E3845 1.91GHz CPU/ 4G DDR3L/2GLAN/COM/SPK/12~26V input/12V Adaptor, LPC-1709-WMB-A4R, Intel Atom E3845 1.91GHz CPU/ 4G DDR3L/2GLAN/COM/SPK/ Back Panel Mount/ 12~26V, input/12V Adaptor, ACC-LPC-WIFI-01R, MPCIE WIFI-Kit for LPC Series(half-card) Antenna/Cable/BT4.0/802.11a/b/g/n/ac, ACC-ARM-D1R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ARM-D19R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-LPC-17-PMT-01R, Front Panel Mount Kit for LPC-17 Series, w/o IP-65, ACC-LPC-17-PMT-02R, Back Panel Mount Kit for LPC-17 Series, w/IP-65, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant