Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
OFP-15W38-O1
Series: OFP

The Avalue OFP-15W38-O1 is a 15.6" Full HD open-frame industrial touch panel PC powered by 11th Generation Intel Core i3/i5/i7 (Tiger Lake) processors, designed for integration into kiosks, machines, and OEM enclosures. Built on the EMX-TGLP SBC with onboard TPM 2.0 and an Out-Of-Band (OOB) recovery module, it offers remote serviceability for unattended deployments. The 1920x1080 16:9 panel features projected-capacitive multi-touch. Memory is default 4GB DDR4 (expandable to 64GB via SO-DIMM), with a default 60GB Apacer CoreSnapshot 2.5" SSD for OOB recovery and optional M.2 SATA/NVMe storage. Dual display via two DP++ (1920x1080), Intel I219LM Gigabit plus I225LM 2.5GbE, a 2x6W Class-D audio amplifier, and a wide +12~24V input make the OFP-15W38-O1 a flexible open-frame compute engine for embedded and kiosk applications on Windows or Linux.
Key Features
- 15.6" Full HD (1920x1080) open-frame, PCAP multi-touch
- 11th Gen Intel Core i3/i5/i7 (Tiger Lake, EMX-TGLP SBC)
- Default 4GB DDR4, expandable to 64GB DDR4 3200 SO-DIMM
- Onboard TPM 2.0 + Out-Of-Band (OOB) recovery module
- Default 60GB Apacer CoreSnapshot 2.5" SSD (OOB recovery)
- Dual DP++ display (1920x1080); M.2 Key-E (Wi-Fi)
- Intel I219LM GbE + Intel I225LM 2.5GbE
- 2 x 6W Class-D audio amplifier; wide +12~24V input
- CE / FCC Class A; Windows / Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | 11th Generation Intel® Core™ i3/i5/i7 Processors, Intel® Core™ i3-1115G4E Processor, 6M Cache, up to 3.00 GHz, Intel® Core™ i5-1145G7E Processor, 8M Cache, up to 2.60 GHz, Intel® Core™ i7-1185G7E Processor, 12M Cache, up to 2.80 GHz |
|---|---|
| System Memory | Default with 4GB DDR4 memory, option supports up to 64GB DDR4 3200MHz SO-DIMM |
| I/O Chipset | EC iTE IT8528 |
| Watchdog Timer | H/W reset: 1sec. ~ 65535sec./min. and 1sec. or 1min./step |
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring system temperature and voltage with auto throttling control |
| TPM | TPM 2.0 |
| SBC | EMX-TGLP |
| CPU Cooler (Type) | Fanless heatsink |
| Other | With OOB (Out-Of-Band) module, 6 x Antenna mounting with dust cover (reserve) |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (2230) E-Key support WiFi module |
|---|
Storage
| Storage | Default with 60GB Apacer CoreSnapshop 2.5" SSD for OOB recovery function |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x M.2 type B 3042/3052/2242/2260/2280 SSD (SATA/NVMe) (by option) |
Display
| Graphic Chipset | Intel® 12th Generation CPU integrated |
|---|---|
| Spec. & Resolution | 2 x DP++: 1920 x 1080@60 Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Mic-in, Line-out |
| Audio Amplifier | 2 x Stereo Class-D 6W audio amplifier |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I219LM Gigabit Ethernet PHY (LAN1), 1 x Intel® I225LM 2.5 Gigabit Ethernet (LAN2) |
|---|---|
| Ethernet Interface | Intel® I219LM : 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible, Intel® I225LM: 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
Software Support
| OS | Win10 / Win11 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Panel
| LCD Size | 15.6", 16:9 |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 179.25um(H) x 179.25um(V) |
| Luminance | 220 cd/m2 |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 30 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 89% |
| Touch Controller | EETI |
External I/O
| USB Port | 4 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 (option) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45, 1 x RJ-45 for OOB connectivity |
| COM Port | 1 x RS232(default)/RS422/485, 3 x RS232(for option) |
Internal I/O
| GPIO | 16bit GPIO (for option) |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 45°C (32°F ~ 113°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 387 x 235 x 48mm |
| Weight | 4.9 Kg |
| Vibration Test | With M.2 SATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | Operating with M.2 SATA : IEC 60068-2-27 testing procedures, 10G for operation mode |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | Default AT mode. |
| System Fan | Fanless |
Ordering Information
| Ordering Information | OFP-15W38-630-O1R | 15.6 Full-HD Multi Touch Open Frame Panel PC / Intel Celeron 6305E, 4GR, 60GB 2.5" SSD, 4xUSB3,COM, 1xLAN for OOB Module, 2xLAN, 2xDP++, without adapter, OFP-15W38-111-O1R | 15.6 Full-HD Multi Touch Open Frame Panel PC / Intel Core i3, 4GR, 60GB 2.5" SSD, 4xUSB3,COM, 1xLAN for OOB Module, 2xLAN, 2xDP++, without adapter, OFP-15W38-114-O1R | 15.6 Full-HD Multi Touch Open Frame Panel PC / Intel Core i5, 4GR, 60GB 2.5" SSD, 4xUSB3,COM, 1xLAN for OOB Module, 2xLAN, 2xDP++, without adapter, OFP-15W38-118-O1R | 15.6 Full-HD Multi Touch Open Frame Panel PC / Intel Core i7, 4GR, 60GB 2.5" SSD, 4xUSB3,COM, 1xLAN for OOB Module, 2xLAN, 2xDP++, without adapter, ACC-ADP-090N-06R | AC/DC adapter 24V/3.75A PWR DIN Plug, E1702031835R | USA Power Cord, E170203183DR | EU Power Cord, E170203183BR | Japan Power Cord, E170P060370R | UK Power Cord, E170P060392R | Australia Power Cord |
|---|