Product Datasheet
20 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Industrial-Panel-PC
SID-15WAD
Series: SID
Manufactured byAvalue

The Avalue SID-15WAD is a 15.6" semi-industrial touch panel PC powered by the Intel Processor N50 (6M cache, up to 3.4 GHz), designed as a sleek, fanless x86 front-end for self-service kiosks and digital signage. With 8GB LPDDR5, 64GB eMMC, an IP65 front, and Windows 10/11 or Ubuntu 24.04 support, it delivers responsive performance in a slim package. The PCAP 10-point multi-touch panel pairs with Realtek Gigabit LAN, 2x USB 3.0 Type-A, a TRS audio jack, Wi-Fi 6, and optional BT 5.2. A 12V lockable DC input and fanless 0~40°C operation make the SID-15WAD a durable, low-maintenance interactive display.
Key Features
- 15.6" PCAP 10-point multi-touch semi-industrial panel PC, fanless
- Intel Processor N50, 6M Cache, up to 3.4 GHz
- 8GB LPDDR5, 64GB eMMC
- Windows 10/11, Ubuntu 24.04
- Realtek RTL8111I-CG Gigabit LAN
- 2x USB 3.0 Type-A, TRS audio jack
- Wi-Fi 6 (802.11ax), optional BT 5.2
- Front panel IP65, VESA 100 x 100
- 12V lockable DC input, fanless 0~40°C; CE / FCC Class B
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Processor N50, 6M Cache, up to 3.4 GHz |
|---|---|
| System Memory | 8GB LPDDR5 |
| CPU Cooler (Type) | Fanless |
Storage
| Storage | 64GB eMMC |
|---|
Audio
| Speaker Output | 2 x 4Ω 2.0W (Optional) |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | Realtek RTL8111I-CG |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V |
|---|---|
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Windows 10/11, ubuntu 24.04 |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Panel
| LCD Size | 15.6" |
|---|---|
| Resolution | 1920 x 1280 |
| Luminance | 250 cd/n2 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Touch Type | PCAP |
External I/O
| USB Port | 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Audio Port | 1 x Audio Jack TRS |
| LAN Port | 1 x RJ45 |
| DC input | 1 x DC Jack |
| Other | 1 x Power button w/ LED |
Wireless Communication
| WLAN | Wi-Fi 802.11a/b/g/n/ac/ax |
|---|---|
| Bluetooth | Optional BT 5.2 |
DC In / Out Characteristics
| Input Voltage Range | DC +12 V |
|---|---|
| Power Type | AT |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Dimension (W x L x H) | 384 x 258 x 39 mm |
| Weight | 2.8 kg |
| IP Rating | Front IP65 |
| VESA | 100 X 100 |