Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFR-15WMX
Series: OFR
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFR-15WMX is a 15.6" open-frame industrial panel PC featuring an Intel® Core™ i5/i7 processor. It includes a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB ports, and HDMI support. Designed for industrial environments, it offers reliable performance, wide temperature and voltage input support, and versatile connectivity options.
Key Features
- Onboard MT8365 CPU, Quad-core ARM 2.0GHz Cortex-A53 MP Core, ARM Mali G52 GPU
- 4GB DDR4
- 32GB eMMC
- Storage Temperature: -20°C ~ 70°C (-4°F ~ 158°F)
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Onboard MT8365 CPU, Quad-core ARM 2.0GHz Cortex-A53 MP Core, ARM Mali G52 GPU |
|---|---|
| System Memory | 4GB DDR4 |
Panel
| LCD Size | 15.6" |
|---|---|
| Touch Type | PCAP Multi-touch up to 10 Points |
Storage
| Storage | 32GB eMMC (on board) |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x Audio Amplifier, 1 x DC Jack/12V/60W, 1 x LAN (10M/100M) RJ45, 1 x HDMI (AUX-088 HDMI 2.0 Connector 3 in / 1 out), 1 x Line-out |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x RS232, 1 x RS232/RS485, 4 x USB 2.0, Support 5W/8ohm Stereo Speaker, Support AUX-088 board for Peripheral connection, (ACP-I350 & AUX-088 Connected to JMCU1 (UART signal)), Support TV Tuner / HR Board / NFC / Sensor Modules / Fan, Support Motor & Resistance Controller |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12V |
|---|
Software Support
| OS Information | Android 10 (Develop) / Yocta supports |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C (-4°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity,Non-condensing |
| Weight | 2.3kg |
| Dimension (W x L x H) | 408.2 x 241.5 x 18 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | OFR-15WMX |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant