Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFR-21WMX
Series: OFR
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFR-21WMX is a 21.5" open-frame industrial panel PC featuring an Intel® Core™ i5/i7 processor. It includes a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB ports, and HDMI support. This device is designed for industrial environments, offering reliable performance with wide temperature and voltage input support.
Key Features
- Onboard MT8365 CPU, Quad-core ARM 2.0GHz Cortex-A53 MP Core, ARM Mali G52 GPU (MTK i350)
- 32GB eMMC
- Storage Temperature: -20°C ~ 70°C (-4°F ~ 158°F)
- CE, FCC Class A
- 4GB DDR4
Technical Specifications
System Information
| Processor | Onboard MT8365 CPU, Quad-core ARM 2.0GHz Cortex-A53 MP Core, ARM Mali G52 GPU (MTK i350) |
|---|---|
| System Memory | 4GB DDR4 |
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Touch Type | PCAP Multi-touch up to 10 Points |
Storage
| Storage | 32GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x Audio Amplifier, 1 x DC Jack /12V/ 60W, 1 x LAN (10M/100M) RJ45, 1 x HDMI (AUX-088 HDMI 2.0 Connector 3 in / 1 out), 1 x Line-out |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x RS232, 1 x RS232/485, 4 x USB 2.0, Support 5W/8ohm Stereo Speaker, Support AUX-088 board for Peripheral connection, (ACP-I350 & AUX-088 Connected to JMCU1 (UART signal)), Support TV Tuner/ HR Board / NFC / Sensor Modules / FAN, Support Motor & Resistance Controller |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12V |
|---|
Software Support
| OS Information | Android 10(Develop)/Yocto supports |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (-32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 70°C (-4°F ~ 158°F) (-40~85 ℃ is for MB ACP-I350 ) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 5.1 kg |
| Dimension (W x L x H) | 515 x 322.2 x 26 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | OFR-21WMX |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant