Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-07WAD
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-07WAD is a 7" open-frame industrial panel PC featuring a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen and is powered by a Rockchip RK3288 processor. It offers 2GB DDR3L memory, 16GB eMMC storage, and supports multiple connectivity options, including USB, HDMI, and LAN. This panel PC is designed for industrial applications, providing reliable performance and durability.
Key Features
- Intel® IOTG Alder Lake-N Processor 6W N50
- 8GB LPDDR5 on board
- 64GB eMMC
- PCAP
- CE,FCC CLASS A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® IOTG Alder Lake-N Processor 6W N50 |
|---|---|
| System Memory | 8GB LPDDR5 on board |
Panel
| LCD Size | 7" |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 800 |
| Luminance | 350 cd/m2 |
| Viewing angle | 175 (H) , 175 (V) |
| Touch Type | PCAP |
Storage
| Storage | 64GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 LAN, 1 x Audio Jack TRS, 1 x DC Jack, 1 x HDMI 2.0 Out, 1 x H/W power button, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x A-MIC, 2 x GPIO, 1 x I2C, 1 x M.2 2230 E-Key, 1 x Micro SD Slot, 1 x MIPI DSI, 1 x RS-232/RS-485, 1 x RTC Battery, 1 x Speaker, 2 x Touch Button, 1 x USB 2.0, 2 x USB 2.0 + DMIC |
| WLAN | M.2 2230 E key socket |
Certifications
| Certification Information | CE,FCC CLASS A |
|---|
Power Requirement
| Input Voltage Range | DC 12~24V |
|---|---|
| Power Type | AT |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity,Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 183.1 x 115.85 x 24.3 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | TBD |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant