Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-07WR1
Series: LPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-07WR1 is a 7" open-frame industrial tablet featuring an Intel® Celeron® Processor N3350. It includes a projected capacitive multi-touch screen, fanless design, and multiple connectivity options such as USB, COM, and LAN ports. The tablet is designed for easy integration into various industrial applications, supporting wide voltage input and operating temperatures from 0°C to 50°C.
Key Features
- RockChip RK3288
- 2GB DDR3L
- 16GB eMMC
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Rockchip RK3288 |
|---|---|
| System Memory | 2GB LPDDR3 |
Panel
| LCD Size | 7" |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 800 x 1280 |
| Pixel pitch | 0.240mm(H) x 0.240mm(V) |
| Luminance | 350nits |
| Touch Screen | 7” Sense ST-070C21A-AF |
Storage
| Storage | 16GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External IO connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x Headphone Jack, 1 x HDMI 1.4 Out, 1 x Reset, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal IO connector | 1x A-MIC, 1 x DC Input, 1 x GPIO, 1 x I2C, 1 x I2C Sensor Interface, 1 x LVDS, 1 x M.2 3042 B-Key, 1 x Micro SD slot, 1 x Micro USB, 1 x MIPI DSI, 1 x Power Button, 1 x RS232, 1 x RS485, 1 x RS232/422/485 Debug, 1 x RTC battery, 1 x Speaker, 1 x SPI, 1 x Touch Button, 1 x USB Touch interface |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12~24V |
|---|
Software Support
| OS Information | Android 8.1 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 0.45 kg |
| Dimension (W x L x H) | 115.9 x 183.1 x 33.4 mm |
| Fanless | Yes |
| Color | Metallic |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-07WR1-CU39C-1R : OFT-07WR1-Android 8.1-DC in, OFT-07WR1-CU37C-2R : OFT-07WR1-Debian 9.0-DC in, OFT-07WR1-CU39C-2R : OFT-07WR1-Android 8.1-PoE |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant