Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-07WR3
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-07WR3 is a 7" open-frame industrial panel PC featuring a Rockchip RK3288 processor, 2GB DDR3L memory, and 16GB eMMC storage. It includes a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen and supports multiple connectivity options, including USB, HDMI, and LAN. This device is designed for industrial applications, offering reliable performance and durability.
Key Features
- Rockchip RK3568J
- Onboard 4GB LPDDR4
- Onboard 64GB eMMC
- Dual Display, LCD & HDMI 2.0
- Android 13, Debian 11
- CE, FCC CLASS A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Rockchip RK3568J |
|---|---|
| System Memory | 4GB LPDDR4 |
Storage
| Storage | 64GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 2 x 10/100/1000 RJ45 LAN, 1 x DC Jack, 1 x HDMI 2.0 Out, 1 x Reset, 1 x RS-232/422/485 DB9, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x Backlight, 2 x CAN, 1 x DC Input, 1 x eDP, 1 x GPIO, 1 x I2C, 1 x LVDS, 1 x M.2 2230 E-Key, 1 x M.2 3042 B-Key, 1 x MIPI DSI, 2 x RS-232, 1 x RS-485, 1 x RTC Battery, 1 x SIM Card Slot, 1 x Speaker, 1 x Touch Button, 2 x USB 2.0 |
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac (2230) |
Display
| Spec. & Resolution | 800 x 480 |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC CLASS A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12V ~ 24V |
|---|---|
| Power Type | AT |
Software Support
| OS Information | Android 13 , Debian 11 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity,Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 191.3 x 130.34 x 39.4, mm |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-07WR3 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant