Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-10W04
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-10W04 is a 10.1" open-frame industrial tablet featuring an Intel® Celeron® Processor J3455. It includes 4GB LPDDR3 memory, 32GB eMMC storage, and a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen. This tablet supports USB, HDMI, and LAN connectivity and is designed for industrial applications with an operating temperature range from 0°C to 40°C.
Key Features
- Intel® Celeron™ Processor J3455
- 4GB LPDDR3
- 32GB eMMC
- -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455 |
|---|---|
| System Memory | 4GB LPDDR3 SO-DIMM |
Panel
| LCD Size | 10.1" |
|---|---|
| Display Type | WXGA |
| Resolution | 800 x 1280 |
| Pixel pitch | 0.1692 X 0.1692 mm |
| Luminance | 350 cd/m² |
| Contrast ratio | 1000 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 80 (L), 80 ( R) |
| Response time | 25 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | PCAP |
| Touch Light Transmission | 86% |
| LCD Panel | TFT LCD |
Storage
| Storage | 32GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x DC Jack, 1 x HDMI, 1 x Headphone Jack, 1 x Power Button, 1 x RJ45, 1 x USB 2.0 Type A, 1 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x A-MIC, 1 x DMIC, 1 x JGPIO1, 1 x JLVDS1, 1 x JSEN1, 1 x JTP1, 1 x M.2 3042 B-Key or M.2 2242 B-key, 1 x Micro SD slot, 1 x Micro SIM Slot, 1 x Micro USB, 1 x RS232 (Tx/Rx/Rts/Cts) interface, 1 x RS232 (Tx/Rx/Rts/Cts) , RS485 (Tx/Rx/Rts/Cts), 1 x RTC Battery, 1 x Speaker, 1 x Touch Button, 1 x USB Touch interface |
| WLAN | WIFI 802.11 a/b/g/n/ac |
Display
| Multiple Display | MIPI + HDMI |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| DC Input Connector | DC 12~24V |
Software Support
| OS Information | 2019 Windows 10 (64 bit) IoT LTSC, Ubuntu 20.04 |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, Non-condensing |
| Weight | 1.3 kg |
| Dimension (W x L x H) | 254 x 178 x 41.6mm |
| Power Requirement | DC 12~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-10W04-3410-A1R : OFT-10W04-4G_32G--Ubuntu 20.04, OFT-10W04-3411-A1R : OFT-10W04-4G_32G-Win10, OFT-10W04-3412-A1R : OFT-10W04-4G_32G-Non OS |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant