Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-10WAD
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-10WAD is a 10.1" open-frame industrial panel PC designed for demanding environments. It features an Intel® Celeron® Processor, a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen, and robust connectivity options including USB, HDMI, and LAN. This model is optimized for industrial applications, offering reliable performance within a wide temperature range and versatile power input options.
Key Features
- Intel® IOTG Alder Lake-N Processor 6W N50
- 8GB LPDDR5 on board
- 64GB eMMC
- PCAP
- CE,FCC CLASS A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® IOTG Alder Lake-N Processor 6W N50 |
|---|---|
| System Memory | 8GB LPDDR5 on board |
Panel
| LCD Size | 10.1" |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 800 |
| Luminance | 350 cd/m² |
| Viewing angle | 175 (H) , 175 (V) |
| Touch Type | PCAP Multi-touch up to 10 Points |
Storage
| Storage | 64GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 LAN, 1 x Audio Jack TRS, 1 x DC Jack, 1 x HDMI 2.0 Out, 1 x H/W power button, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x A-MIC, 2 x GPIO, 1 x I2C, 1 x M.2 2230 E-Key, 1 x Micro SD Slot, 1 x MIPI DSI, 1 x RS-232/RS-485, 1 x RTC Battery, 1 x Speaker, 2 x Touch Button, 1 x USB 2.0, 2 x USB 2.0 + DMIC |
| WLAN | M.2 2230 E key socket |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| Power Type | AT |
|---|
Software Support
| OS Information | Windows 10 IoT, Windows 11 IoT (w/ TPM), Linux Ubuntu 22.04 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity,Non-condensing |
| Weight | 2.84 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 252 x 165.8 x 30.6 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | TBD |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant