Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-10WR2
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-10WR2 is a 10.1" open-frame industrial tablet featuring a RockChip RK3568 processor. It includes 2GB DDR4 memory, 32GB eMMC storage, and a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen. The tablet supports multiple connectivity options such as USB, HDMI, and LAN, and operates on Android 11 or Debian 10. It is designed to withstand operating temperatures from 0°C to 40°C and supports a wide voltage input from 12V to 24V.
Key Features
- RockChip RK3568
- 2GB DDR4
- 32GB eMMC
- -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Rockchip RK3568 |
|---|---|
| System Memory | 2GB DDR4 on board |
Panel
| LCD Size | 10.1" |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 800 x 1280 |
| Pixel pitch | 0.240mm(H) x 0.240mm(V) |
| Touch Screen | ST-101C34B_V02 (USB interface) |
Storage
| Storage | 32GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External IO connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x Headphone Jack, 1 x HDMI 1.4 Out, 1 x Reset, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal IO connector | 1 x A-MIC, 1 x DC Input, 1 x GPIO, 1 x I2C Sensor Interface, 1 x M.2 3042 B-Key, 1 x Mic-in, 1 x MIPI DSI, 2 x RS232, 1 x RS485, 1 x RTC battery, 1 x Speaker, 1 x Touch Button, 1 x USB CAM_DMIC Interface, 1 x USB Touch interface |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12V~24V |
|---|
Software Support
| Software | Android 11 / Debian 10 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 3.6 kg |
| Dimension (W x L x H) | 254 x 178 x 32.8 mm |
| Fanless | Yes |
| Color | Metallic |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-10WR2-6803-A1R : OFT-10WR2-Android 11-DC in |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant