Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
14 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-10WR3
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-10WR3 is a 10.1" open-frame industrial panel PC featuring a Rockchip RK3288 processor. It includes a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen, 2GB DDR3L memory, and 16GB eMMC storage. The device supports various connectivity options, including USB, HDMI, and LAN, and is designed for industrial applications with reliable performance and durability.
Key Features
- Rockchip RK3568J
- Onboard 4GB LPDDR4
- Onboard 64GB eMMC
- Dual Display, LCD & HDMI 2.0
- Android 13, Debian 11
- CE, FCC CLASS A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Rockchip RK3568J |
|---|
Panel
| LCD Size | 10.1" |
|---|---|
| Resolution | 1280 x 800 |
| Luminance | 500 cd/m2 |
| Viewing angle | 85 (U), 85 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Touch Type | PCAP |
Storage
| Storage | Onboard 64GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 2 x 10/100/1000 RJ45 LAN, 1 x DC Jack, 1 x HDMI 2.0 Out, 1 x Reset, 1 x RS-232/422/485 DB9, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x Backlight, 2 x CAN, 1 x DC Input, 1 x eDP, 1 x GPIO, 1 x I2C, 1 x LVDS, 1 x M.2 2230 E-Key, 1 x M.2 3042 B-Key, 1 x MIPI DSI, 2 x RS-232, 1 x RS-485, 1 x RTC Battery, 1 x SIM Card Slot, 1 x Speaker, 1 x Touch Button, 2 x USB 2.0 |
| WLAN | 802.11 a/b/g/n/ac (2230) |
Display
| Spec. & Resolution | 1280 x 800 |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC CLASS A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12 ~ 24V |
|---|---|
| Power Type | AT |
Software Support
| OS Information | Android 13 , Debian 11 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 60°C (-22°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity,Non-condensing |
| Power Requirement | DC 12~24V |
| Dimension (W x L x H) | TBD |
| Power Mode | AT |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-10WR3 |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant