Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-15WR1
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-15WR1 is a 15.6" open-frame industrial tablet featuring a RockChip RK3288 processor. It includes 2GB DDR3L memory, 16GB eMMC storage, and a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen. The tablet supports multiple connectivity options, including USB, HDMI, and LAN, and runs on Android 8.1 or Debian 9.0. It operates within a temperature range of 0°C to 40°C and offers flexible power input options.
Key Features
- RockChip RK3288
- 2GB DDR3L
- 16GB eMMC
- -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Rockchip RK3288 |
|---|---|
| System Memory | 2GB DDR3L |
Panel
| LCD Size | 15.6" |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.240mm(H) x 0.240mm(V) |
| Luminance | 220 cd/m² |
| Touch Screen | 15.6" ACDC |
Storage
| Storage | 16 GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External IO connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x Headphone Jack, 1 x HDMI 1.4 Out, 1 x Reset, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal IO connector | 1 x A-MIC, 1 x DC Input, 1 x eDP, 1 x GPIO, 1 x I2C Sensor Interface, 1 x LVDS, 1 x M.2 3042 B-Key, 1 x Micro SD slot, 1 x Micro USB, 1 x Power Button, 1 x RS232, 1 x RS485, 1 x RS232/422/485 Debug, 1 x RTC battery, 1 x Speaker, 1 x SPI, 1 x Touch Button, 1 x USB Touch interface |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12V ~ 24V |
|---|
Software Support
| OS Information | Android 8.1 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 1.5 kg |
| Dimension (W x L x H) | 387 x 235 x 35.3 mm |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-15WR1-CU39C-1R : OFT-15WR1-Android 8.1-DC in, OFT-15WR1-CU37C-1R : OFT-15WR1-Debian 9.0-DC in |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant