Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-21W04
Series: OFT
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue OFT-21W04 is a 21.5" open-frame industrial tablet featuring an Intel® Celeron® Processor J3455, 4GB LPDDR3 memory, and 32GB eMMC storage. It includes a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen and supports various connectivity options, including USB, HDMI, and LAN. The tablet is designed for industrial applications, with an operating temperature range from -20°C to 60°C, and offers versatile power input options.
Key Features
- Intel® Celeron™ Processor J3455
- 4GB LPDDR3
- 32GB eMMC
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455 |
|---|---|
| System Memory | 4GB LPDDR3 SO-DIMM |
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| Display Type | Full HD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795 x 0.24795 mm |
| Luminance | 250 cd/m² |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 30 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | PCAP |
| Touch Light Transmission | 85% |
| LCD Panel | TFT LCD |
Storage
| Storage | 32GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x Headphone Jack, 1 x HDMI 1.4 Out, 1 x Reset, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x A-MIC, 1 x DC Input, 1 x DIO, 1 x M.2 3042 B-Key or M.2 2242 B-key, 1 x Micro USB, 1 x MIPI DSI, 1 x RS232 (Tx/Rx/Rts/Cts) interface, 1 x RS232 (Tx/Rx/Rts/Cts) , RS485 (Tx/Rx/Rts/Cts), 1 x SD card slot, 1 x Speaker, 1 x Touch Button |
| WLAN | WIFI 802.11 a/b/g/n/ac |
Display
| Multiple Display | LVDS + HDMI |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12~24V |
|---|
Software Support
| OS Information | 2019 Windows 10 (64 bit) IoT LTSC, Ubuntu 20.04 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, Non-condensing |
| Weight | 4.3 kg |
| Dimension (W x L x H) | 515 x 322 x 53.7mm |
| Power Requirement | DC 12~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-21W04-3410-A1R : OFT-21W04-4G_32G-Ubuntu 20.04, OFT-21W04-3411-A1R : OFT-21W04-4G_32G-Win10, OFT-21W04-3412-A1R : OFT-21W04-4G_32G-Non OS |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant