Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Open-Frame-Tablet
OFT-21WR1
Series: OFT
Manufactured byAvalue

The Avalue OFT-21WR1 is a 21.5" open-frame industrial tablet featuring a RockChip RK3288 processor. It includes 2GB DDR3 memory, 16GB eMMC storage, and a projected capacitive (PCAP) multi-touch screen. The tablet supports multiple connectivity options such as USB, HDMI, and LAN, and operates on Android 8.1 or Debian 9.0. It is designed to withstand operating temperatures from -20°C to 60°C and supports wide voltage input from 12V to 24V.
Key Features
- RockChip RK3288
- 2GB LPDDR3
- 16GB eMMC
- -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F)
- CE, FCC Class A
Technical Specifications
System Information
| Processor | RockChip RK3288 |
|---|---|
| System Memory | 2GB LPDDR3 |
Panel
| LCD Size | 21.5" |
|---|---|
| LCD Panel | TFT-LCD |
| Resolution | 1920 x 1080 |
| Pixel pitch | 0.24795 x 0.24795 mm |
| Luminance | 250 cd/m2 |
| Contrast ratio | 3000 |
| Viewing angle | 89 (U), 89 (D), 89 (L), 89 (R) |
| Response time | 30 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | PCAP |
| Touch Light Transmission | 85 % |
Storage
| Storage | 16GB eMMC |
|---|
External And Internal I/O
| External I/O Connector | 1 x 10/100/1000 RJ45 Powered LAN, 1 x DC Jack, 1 x Headphone Jack, 1 x HDMI 1.4 Out, 1 x Reset, 2 x USB 3.0 Type A |
|---|---|
| Internal I/O Connector | 1 x A-MIC, 1 x DC Input, 1 x GPIO, 1 x I2C Sensor Interface, 1 x LVDS, 1 x M.2 3042 B-Key, 1 x Micro SD slot, 1 x Micro USB, 1 x MIPI DSI, 1 x Power Button, 1 x RS232, 1 x RS485, 1 x RS232/422/485 Debug, 1 x RTC battery, 1 x Speaker, 1 x SPI, 1 x Touch Button, 1 x USB Touch interface |
| WLAN | WIFI 802.11 b/g/n |
Display
| Multiple Display | LVDS+HDMI |
|---|
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A |
|---|
Power Requirement
| DC Input | DC 12~24V |
|---|
Software Support
| OS Information | Android 8.1 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, Non-condensing |
| Weight | 3.4 kg |
| Dimension (W x L x H) | 501.88 x 294.2 x 44.1mm |
| Power Requirement | DC 12~24V |
Ordering Information
| Ordering Information | OFT-21WR1-CU39C-1R : OFT-21WR1-Android 8.1-DC in, OFT-21WR1-CU37C-1R : OFT-21WR1-Debian 9.0-DC in |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant