Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Stainless-Steel-Panel-PC
SPC-1509
Series: SPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue SPC-1509 is a 15" industrial touch panel PC featuring Intel® Atom™ E3845 or Celeron® J1900 processors. It includes a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 rated for the entire system, suitable for rugged environments, and supports wide voltage input from +12V to +26V. It operates within a temperature range from 0°C to 40°C
Key Features
- Intel Atom® E3845/Celeron® J1900 Processors
- One 204-pin DDR3L SODIMM socket supports up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
- 1 LAN, 3 USB, 1 COM
- Dual Intel I210IT Gigabit LAN
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Backlight controlled by PWM
- Full system IP65
- Timer-power-on
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® E3845/Celeron® J1900 Processors, Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz, Intel® Celeron® Processor J1900, 2M Cache, up to 2.0 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | EBM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
Panel
| LCD Size | 15", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 500 cd/m² |
| Contrast ratio | 2500 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88 (L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80% |
| Touch Controller | Onboard USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x Mini PCIe supports SIM card |
|---|
Storage
| Storage | 1 x CompactFlash type I/II socket, 1 x 2.5 drive bay |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232 |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| SATA | 1 x SATA II |
| WLAN | Optional WIFI module 802.11 ac/a/b/g/n/ |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
| Speaker Output | 2 x 5W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphicssupports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI:Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter AC-DC adapter |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 20% ~ 80% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 6.42 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 2371 x 308 x59mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Whole system IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Stainless steel |
| Construction - Rear | Stainless steel |
Ordering Information
| Ordering Information | SPC-1509-384-A4R, 15 XGA Waterproof Stainless Panel PC with Intel® Atom Quad-Core E3845 1.91GHz D1-CPU/4GR/32GSSD/1LAN/1COM/3USB/True Flat Rear Case/No Speakers, SPC-1509-190-A4R, 15 XGA Waterproof Stainless Panel PC with Intel® J1900 2.00 GHz D1-CPU/4GR/32GSSD/,1LAN/2USB/True Flat Rear Case/No Speakers, ACC-ARM-D1R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ARM-D23R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-SPC-WIFI-1R, Wifi Kits for SPC-15/17/22 802.11b/g/n MPCIe/2Antenna/Cable, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant