Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Stainless-Steel-Panel-PC
SPC-1533-B1
Series: SPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue SPC-1533-B1 is a 15" industrial touch panel PC featuring an Intel® Celeron® Processor J3455. It has a fanless design, projected capacitive multi-touch screen, and a stainless steel chassis. The panel is IP66 and IP69K rated, making it suitable for highly rugged environments. It includes dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. It operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J3455
- Projective capacitive touchscreen full flat design
- Waterproof power button
- Rich and swappable I/O, 1 x LAN, 2 x USB, 1 x COM by M12 8-pin(male) with waterproof cover and chain
- IP66 air pressure relief valve
- Metal waterproof connectors
- Wide range DC in +12V ~ +24V
- Wide temperature -10°C ~ 50°C
- Full system IP66, IP69K
- Multiple OS support (Win10, Linux, Android)
- Optional WiFi/BT with waterproof antenna
- Optional auto dimming / high brightness solution
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455, 2M Cache, up to 2.30 GHz |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel Apollo Lake SoC integrated |
| System Memory | 2 x 204-pin DDR3L 1600MTs SO-DIMM up to 16 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring system temperature and voltage with auto throttling control |
| TPM | Option for Infineon SLB9665 TPM 2.0 |
| SBC | EMX-APLP |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
| Other | 1 x WiFi with waterproof antenna (optional) |
Panel
| LCD Size | 15", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | XGA |
| Resolution | 1024 x 768 |
| Pixel pitch | 0.297mm(H) x 0.297mm(V) |
| Luminance | 300 cd/m² |
| Contrast ratio | 2000 |
| Viewing angle | 88 (U), 88 (D), 88(L), 88 (R) |
| Response time | 16 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | Projective capacitive multi-touch up to 10 points |
| Touch Light Transmission | 85% |
| Touch Controller | ILITEK COF touch |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 (2230) A-Key support WiFi module |
|---|
Storage
| Storage | Default with 64GB mSATA |
|---|---|
| Other Storage Device | 1 x 2.5 Drive bay for SSD/HDD(by option) |
External And Internal I/O
| USB Port | 2 x M12 8-pin (male) for 2 x USB 2.0 with waterproof cover and chain |
|---|---|
| COM Port | 1 x M12 8-pin (male) for COM (RS-232/422/485) with waterproof cover and chain |
| LAN Port | 1 x RJ-45 8-pin (male) for LAN with waterproof cover and chain |
| SATA | 1 x SATA III |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC662 |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 500 |
|---|---|
| Spec. & Resolution | LVDS: Max. Resolution 1920x1080 @ 60Hz, eDP: Max. Resolution 4096x2160 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I211AT Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +24V |
|---|---|
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (24V @ 2.5A adapter) AC-DC adapter (need waterproof M12/3pin-D2.5 DC Jack-plug 200cm cable for M12 DC in connector) |
Software Support
| OS Information | Win10 / Linux / Android 8.1 |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F), by flow = 0.5 |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 5.7 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 393 x 315.8 x 49mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Whole system IP69K, IP66 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Stainless steel |
| Construction - Rear | Stainless steel |
Ordering Information
| Ordering Information | SPC-1533-345-B1R, 15 1024 x 768 Full IP-66 Stainless Steel panel PC/PCap/IP-69K/ (F1 Stepping CPU) intel J3455/4GR/64GmSATA/5M12(LAN/2x2USB/COM/DCin)/VentValve/EMX-APLP/without Adapter, ACC-ARM-D1R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ARM-D23R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ADP-060N-09R, AC/DC adapter 24V/2.5A 90 Plug Type, *(Suggest DC Jack to M12 cable E170W050030R (Waterproof M12 DC Cable) when adapter needed), ACC-SPC-WIFI-03R, Wifi Kit for SPC-xx33/38-B1/M.2 WIFI intel 9260/2 Antenna, E170W050030R, Waterproof M12 DC Cable, E170W160030R, Waterproof M12 USB Cable, E170W160040R, Waterproof M12 Lan Cable, E170W170010R, Waterproof M12 COM Cable, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant