Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Panel PC / Monitor / Mobile · Stainless-Steel-Panel-PC
SPC-1709
Series: SPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue SPC-1709 is a 17" industrial touch panel PC featuring an Intel® Atom™ Processor E3845 or Celeron® J1900. It includes a fanless design, 5-wire resistive touch screen, dual Gigabit LAN, multiple USB and COM ports, and HDMI support. The panel is IP65 rated, suitable for rugged environments, supports wide voltage input, and operates within a temperature range from -20°C to 60°C.
Key Features
- Intel Atom® E3845/Celeron® J1900 Processors
- One 204-pin DDR3L SODIMM socket supports up to 8GB DDR3L 1333 SDRAM
- 3 USB, 1 LAN, 1 COM
- Wide voltage +12V ~ +26V input, ErP power
- Full system IP65
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® E3845/Celeron® J1900 Processors, Intel Atom® Processor E3845, 2M Cache, 1.91 GHz, Intel® Celeron® Processor J1900, 2M Cache, up to 2.0 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin DDR3L 1333MHz SO-DIMM up to 8 GB |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| Watchdog Timer | H/W reset, 1sec. ~ 65535sec./Monitoring CPU & system temperature and voltage1sec.step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & system temperature and voltage |
| SBC | EBM-BYT |
| CPU Cooler (Type) | Fanless Heatsink |
Panel
| LCD Size | 17", 4:3 |
|---|---|
| Display Type | SXGA |
| Resolution | 1280 x 1024 |
| Pixel pitch | 0.264mm(H) x 0.264mm(V) |
| Luminance | 350 cd/m² |
| Contrast ratio | 800 |
| Viewing angle | 80 (U), 80 (D), 85 (L), 85 (R) |
| Response time | 30 ms |
| Backlight | LED |
| Touch Type | 5 wires resistive |
| Touch Light Transmission | 80 % |
| Touch Controller | Onboard USB touch (EETI) |
Expansion
| Expansion | 1 x Mini PCIe support mSATA, 1 x Mini PCIe supports SIM card |
|---|
Storage
| Storage | 1 x CompactFlash type I/II socket, 1 x 2.5 drive bay |
|---|
External And Internal I/O
| USB Port | 3 x Waterproof USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x Waterproof DB9 |
| LAN Port | 1 x RJ-45 |
| SATA | 1 x SATA II |
| WLAN | Optional WIFI module 802.11 ac/a/b/g/n/ |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|---|
| Audio Interface | Line-out |
| Speaker Output | 2 x 5W |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Valleyview SoC integrated graphicssupports dual display |
|---|---|
| Spec. & Resolution | HDMI: Max. Resolution 1920x1200@ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE / FCC Class A |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| DC Input | +12V ~ +26V |
|---|---|
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 and ACPI 3.0 compliant |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vac/ 50 ~ 60Hz, Output: 60W adapter (12V @ 5A adapter) AC-DC adapter AC-DC adapter |
Software Support
| OS Information | Win 7 / Win 8 / Linux |
|---|
System Control
| LED Indicator | HDD LED, power LED |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F) |
| Operating Humidity | 0% ~ 90% Relative humidity, non-condensing |
| Weight | 7.5 Kg |
| Dimension (W x L x H) | 405 x 353 x 66.6mm |
| Vibration Test | With SSD/mSATA : 1.5Grms, IEC 60068-2-64, random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With CF/SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, half sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test:Ed |
| IP Rating | Whole system IP65 |
| Mounting Kit | Wall / Stand / VESA 75mm x 75mm, 100mm x 100mm |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| System Fan | Fanless |
| Construction - Front | Stainless steel |
| Construction - Rear | Stainless steel |
Ordering Information
| Ordering Information | SPC-1709-190-A4R, Intel Celeron SoC J1900 2.0GHz D1-CPU/4G DDR3L/32G SSD/1GLAN/COM/3USB/12~26V input/24V Adapter, SPC-1709-384-A4R, Intel E3845 D1-CPU/4G DDR3L/32G SSD/1GLAN/1COM/3USB/12~26V input/24V Adapter, ACC-ARM-D1R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-ARM-D23R, VESA STAND, 75mm & 100 mm, ACC-SPC-WIFI-1R, Wifi Kits for SPC-15/17/22 802.11b/g/n MPCIe/2Antenna/Cable, E1702031833R, USA Power Cord, E1702031000R, EU Power Cord, E1702031834R, Japan Power Cord, E1702031830R, UK Power Cord, E1702031831R, Australia Power Cord |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant