Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
IPK2043-30ST
Series: PK2
Manufactured byCermate

A 4.3" HMI panel featuring a 480x272 TFT-LCD display with a 20,000-hour backlight life. It includes an ARM9-based processor with 64MB SDRAM and 128KB backup memory (optional 1024KB). The panel supports over 500 PLC communication protocols, PM Designer development software, and data downloads via Serial and USB ports. Designed for industrial environments, it is IP65 rated for water and dust resistance and supports 24/7 operation.
Key Features
- [RTOS] 4.3" (480×272) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
- 4.3" TFT LCD with 20,000 hours backlight life time
- Supports over 500 PLC industrial communication protocols
- ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 64MB SDRAM
- Backup memory 128KB SRAM for retaining critical data (optional:1024KB)
- Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
- PM Designer supports data downloads through Serial , USB port
- Supports adjustable brightness controls via touch panel
- Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
- Easy to switch one application to different LCD sizes in seconds
- Communicates with up to three types of devices
- Panel mounting for machinery
- IP65 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
| Size | 4.3" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 480*272 |
| Type | TFT LCD with LED Backlight |
| Max. Colors | 16-bit |
| Backlight Life (hr) | 20,000 |
| Max. Colors | 400 |
| Touch Panel | 4-wire Analog Touch Panel |
CPU & Memory
| CPU | RISC ARM9 32Bit |
|---|---|
| Battery Backup SRAM | 128KB (Optional: 1024KB) |
| Working Memory | 64MB |
| Application Memory | About 40MB |
| Data File Memory | 64MB |
| Real-Time Clock (RTC) | Yes (Unchargeable Battery Type,3 years battery life) |
| Max. Programming Pages | 7999 Pages |
| Max. Macro Commands | Unlimited |
Communication Interface
| Micro SD Slot | N/A |
|---|---|
| USB Host | Yes (USB2.0) |
| USB Client | Yes (USB2.0) |
| Serial (Com1) | RS232 (5-Pin Terminal) |
| Serial (Com2) | RS422/485 (5-Pin Terminal) |
| Serial (Com3) | RS485 (5-Pin Terminal) |
| Serial (Com4) | N/A |
| Serial (Com5) | N/A |
| Ethernet | N/A |
| Front Function Keys | N/A |
| Audio out (optional) | N/A |
| Video in (optional) | N/A |
| Front USB Host Port | N/A |
Power
| Supply Voltage | 24VDC±10% (Isolated) |
|---|---|
| Consumption | 10W |
Environment
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
|---|---|
| Relative Humidity | 10%~90% |
| Shock (operation) | Half sine, 20G, 11ms duration |
| Vibration (operation) | Random vibration 1 Grms (5~500 Hz) |
| FCC | Yes |
| CE | EN61000-6-2, EN61000-6-4 |
| UL Certification | N/A |
| Ingress Protection | IP65 |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 129mm x 103mm x 33mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 118.5mm × 92.5mm |
| Net Weight (Kg) | 0.23Kg |
Software
| Software Version | PM Designer |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant