Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
IPK2070-31ST
Series: PK2
Manufactured byCermate
%2Fwww.cermate.com-PK2070-31ST-31_800x800.png?alt=media)
A 7" HMI panel featuring an 800x480 TFT-LCD display with a 20,000-hour backlight life. It includes an ARM9-based processor, multiple communication interfaces (Ethernet, USB, RS232, RS422/485), and an IP65-rated front panel for water and dust resistance. The panel supports over 500 PLC communication protocols, PM Designer software for development, and offers reliable 24/7 operation with adjustable brightness and secure data transmission.
Key Features
- [RTOS] 7" (800×480) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
- 7" TFT LCD with 20,000 hours backlight life time
- Supports over 500 PLC industrial communication protocols
- ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 64MB SDRAM
- Backup memory 128KB SRAM for retaining critical data (optional:1024KB)
- Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
- PM Designer supports data downloads through Serial, Ethernet, USB port
- Supports adjustable brightness controls via touch panel
- Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
- Easy to switch one application to different LCD sizes in seconds
- Communicates with up to six types of devices
- Panel mounting for machinery
- IP65 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
| Size | 7.0" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 800*480 |
| Type | TFT LCD with LED Backlight |
| Max. Colors | 16-bit |
| Backlight Life (hr) | 20,000 |
| Luminance (cd/m2) | 400 |
| Touch Panel | 4-wire Analog Touch Panel |
CPU & Memory
| CPU | RISC ARM9 32Bit |
|---|---|
| Battery Backup SRAM | 128KB (Optional: 1024KB) |
| Working Memory | 64MB |
| Application Memory | About 40MB |
| Data File Memory | 64MB |
| Real-Time Clock (RTC) | Yes (Unchargeable Battery Type,3 years battery life) |
| Max. Programming Pages | 7999 Pages |
| Max. Macro Commands | Unlimited |
Communication Interface
| Micro SD Slot | N/A |
|---|---|
| USB Host | Yes (USB2.0) |
| USB Client | Yes (USB2.0) |
| Serial (Com1) | RS232 (DB9) |
| Serial (Com2) | RS422/485 (DB9) |
| Serial (Com3) | RS485 (DB9) |
| Serial (Com4) | Optional : RS485 (5-Pin Terminal) |
| Serial (Com5) | Optional : RS485 (5-Pin Terminal) or RS232 (5-Pin Terminal) |
| Ethernet | Yes |
| Front Function Keys | F1~F6(Optional) |
| Audio out (optional) | N/A |
| Video in (optional) | N/A |
| Front USB Host Port | N/A(Optional) |
Power
| Supply Voltage | 24VDC±10% (Isolated) |
|---|---|
| Consumption | 20W |
Environment
| Operating Temperature | -10°C~60°C, Storage temperature:-20°C~70°C) |
|---|---|
| Relative Humidity | 10%~90% |
| Shock (operation) | Half sine, 20G, 11ms duration |
| Vibration (operation) | Random vibration 1 Grms (5~500 Hz) |
| FCC | Yes |
| CE | EN61000-6-2, EN61000-6-4 |
| UL Certification | N/A |
| Ingress Protection | IP65 |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 203.5mm x 148.8mm x 31.6mm, Without COM4/5 5pin-terminal(Optional) |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 191.5mm x 138mm |
| Net Weight (Kg) | 0.55kg |
Software
| Software Version | PM Designer |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant