Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
IPT2043-WSK
Series: PT2
Manufactured byCermate

A 4.3" HMI panel featuring a 480x272 TFT-LCD display with a 20,000-hour backlight life. It has an ARM9-based processor, supports over 500 PLC industrial communication protocols, and includes PM Designer software for development. The panel has multiple communication interfaces (USB, RS232, RS422/485), is IP65 rated for water and dust resistance, and is designed for 24/7 industrial operation.
Key Features
- [RTOS] 4.3" (480×272) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
- 4.3" TFT LCD with 20,000 hours backlight life time
- Designed a key type interface for users to use
- Provide numeric keys/5 user-defined keys
- Supports over 500 PLC industrial communication protocols
- ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 64MB SDRAM
- Backup memory 128KB SRAM for retaining critical data (optional:1024KB)
- Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
- PM Designer supports data downloads through Serial , USB port
- Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
- Communicates with up to three types of devices
- IP65 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
| Size | 4.3" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 480*272 |
| Type | TFT LCD with LED Backlight |
| Max. Colors | 16-bit |
| Backlight Life (hr) | 20,000 |
| Max. Colors | 350 |
CPU & Memory
| CPU | ARM9 32Bit |
|---|---|
| Battery Backup SRAM | 128KB (Optional:1024KB) |
| NAND Flash | 128MB |
| Real-Time Clock (RTC) | Yes (Unchargeable Battery Type, 5 years battery life) |
| Max. Programming Pages | 7999 Pages |
| Max. Macro Commands | Unlimited |
Communication Interface
| Micro SD Slot | N/A |
|---|---|
| USB Host/ Client | Host : USB2.0 / Client : USB2.0 |
| COM1/COM3 | COM1 : RS232/422/485;COM3 : RS232 (Optional : RS485) |
| COM2 | RS422/485 (5Pin Terminal) |
| Function Keys | 23-keys |
Power
| Supply Voltage | 24VDC±10% (Isolated) |
|---|---|
| Consumption | 20W |
Environment
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C~70°C |
| Relative Humidity | 10%~90% |
| Shock (operation) | Half sine, 20G, 11ms duration |
| Vibration (operation) | Random vibration 1 Grms (5~500 Hz) |
| Certification | CE(EN61000-6-2, EN61000-6-4) / FCC(Part15 Class A) |
| Ingress Protection | IP65 |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 172mm X 102mm X 30mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 160.5mm X 89.5mm |
| Net Weight (Kg) | 0.33Kg |
Software
| Software Version | PM Designer |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant