IPT2150-51ST
Series: PT2
Manufactured byCermate
IPT2150-51ST Front
A 15" HMI panel with a 1024x768 TFT-LCD display, ARM9-based processor, and multiple communication interfaces (Ethernet, USB, RS232, RS422/485). It supports over 500 PLC communication protocols and includes PM Designer software for extensive programming. The panel is IP66 rated for water and dust resistance, designed for 24/7 industrial operation with adjustable brightness and secure data transmission.
Key Features
  • [RTOS]15.0" (1024×768) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
  • 15" TFT LCD with 50,000 hours backlight life time
  • Supports over 500 PLC industrial communication protocols
  • ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 64MB SDRAM
  • Backup memory 128KB SRAM for retaining critical data (optional:1024KB)
  • Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
  • PM Designer supports data downloads through Serial, Ethernet, USB port
  • Supports adjustable brightness controls via touch panel
  • Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
  • Easy to switch one application to different LCD sizes in seconds
  • Communicates with up to six types of devices
  • Panel mounting for machinery
  • NEMA Type 4X / IP66 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
Size15.0" diagonal
Max. Resolution1024*768
TypeTFT LCD with LED Backlight
Max. Colors16-bit
Backlight Life (hr)50,000
Luminance (cd/m2)350
Touch Panel4-wire Analog Touch Panel
CPU & Memory
CPURISC ARM9 32Bit
Battery Backup SRAM128KB (Optional: 1024KB)
Working Memory64MB
Application MemoryAbout 40MB
Data File Memory64MB
Real-Time Clock (RTC)Yes (Unchargeable Battery Type,5 years battery life)
Max Programming Pages7999 Pages
Max. Macro CommandsUnlimited
Communication Interface
Micro SD SlotN/A
USB HostYes (USB2.0)
USB ClientYes (USB2.0)
Serial (Com1)RS232 (DB9)
Serial (Com2)RS422/485 (DB9)
Serial (Com3)RS485 (DB9)
Serial (Com4)RS485 (5-Pin Terminal)
Serial (Com5)RS485 (5-Pin Terminal) / Optional : RS232 (5-Pin Terminal)
EthernetYes
Front Function KeysN/A
Audio out (optional)N/A
Video in (optional) N/A
Front USB Host Port N/A
Power
Supply Voltage 24VDC±10% (Isolated)
Consumption 20W
Environment
Operating Temperature-10°C~60°C, (Optional for Front Aluminum Case+BR2450A/HAN battery:-20°C~70°C)
Relative Humidity10%~90%
Shock (operation)Half sine, 20G, 11ms duration
Vibration (operation)Random vibration 1 Grms (5~500 Hz)
FCCYes
CEEN61000-6-2, EN61000-6-4
UL Certification UL61010
Ingress ProtectionNEMA Type 4X / IP66
CoolingNatural Cooling
Mechanism Spec.
Dimension WxHxD (mm)399.1mm x 297.6mm x 63.4mm
Cutout Dimension AxB (mm)384.5mm x 283mm