Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
ITV407-22
Series: IT400
Manufactured byCermate

7.0" TFT-LCD HMI operator panel featuring a 800x480 resolution and a backlight with a 20,000-hour lifespan. It runs on an ARM9-based processor with 128MB SDRAM and offers extensive connectivity options, including dual Ethernet ports and support for over 500 PLC communication protocols. This model supports MQTT IoT platforms, OPC UA Server, and remote monitoring via IDCS. It includes a 1024KB backup memory and IP66 compliance for durability. The panel is designed for reliable 24/7 operation with a robust watch dog function.
Key Features
- [RTOS] 7.0" ( 800×480 ) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
- ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 128MB SDRAM
- 7.0" TFT LCD with 20,000 hours backlight life time
- Dual domain communication ports, 2 different IP network segments can be defined
- With IDCS, it can achieve remote monitoring/penetrating PLC equipment/alarm push broadcast
- Supports MQTT IoT platform (WISE-PaaS / Alibaba Cloud / Amazon Web Services / Windows Azure)
- Supports OPC UA Server
- Backup memory 1024KB SRAM for retaining critical data
- Supports over 500 PLC industrial communication protocols
- Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
- PM Designer supports data downloads through Serial, Ethernet, USB port
- Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
- Communicates with up to six types of devices
- IP66 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
| Size | 7.0" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 800*480 |
| Type | TFT LCD with LED Backlight |
| Backlight (hr) | 20,000 |
| Luminance (cd/m2) | 400 |
| Touch Panel | 4-wire Analog Touch Panel |
CPU & Memory
| CPU | RISC ARM9 32Bit |
|---|---|
| Battery Backup SRAM | 1MB |
| Working Memory | 128MB |
| Application Memory | 64MB |
| Real-Time Clock (RTC) | YES (External unchargeable battery type,5 years battery life) |
| Max. Programming Pages | 7999 Pages |
| Max. Macro Commands | Unlimited |
Communication Interface
| Micro SD Slot | Yes |
|---|---|
| USB Host/Client | Host:USB 2.0 / Client:USB 2.0 |
| Serial (5 Pin-Terminal) | Standard-Type B : COM1 : RS232 / COM2 : RS485, (Optional-Type A : COM2 : RS422 or RS485, Optional-Type D : COM1 : RS485 / COM2 : RS485) |
| Ethernet | LAN1: 10/100 Base-T x1 / LAN2: 10/100 Base-T x1 |
Power
| Supply Voltage | 24VDC±10% (Isolated) |
|---|---|
| Consumption | 20W |
Environment
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C~70°C |
| Relative Humidity | 10%~90% |
| Shock (operation) | Half sine, 20G, 11ms duration |
| Vibration (operation) | Random vibration 1 Grms (5~500 Hz) |
| UL Certification | CE(EN61000-6-2, EN61000-6-4) / FCC(Part 15 Class A) |
| Ingress Protection | IP66 |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 203.8mm x 148.8mm x 31.6mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 191.5mm × 138mm |
| Net Weight (Kg) | 0.55Kg |
Software
| Software Version | PM Designer |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant