Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
ITV410-24
Series: IT400
Manufactured byCermate

10.1" TFT-LCD HMI - Human Machine Interface panel featuring a 1024x600 resolution and a robust ARM9 processor.It features an ARM9-based processor, dual domain communication ports, 4G/Wi-Fi network interface, and supports remote monitoring and MQTT IoT platforms. The panel is IP66 compliant, supports over 500 PLC communication protocols, and includes PM Designer software for development. It is designed for reliable 24/7 operation with extensive connectivity options including USB, serial, and Ethernet ports.
Key Features
- [RTOS] 10.1" (1024×600) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
- Supports 4G / Wi-Fi network interface
- ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 128MB SDRAM
- 10.1" TFT LCD with 20,000 hours backlight life time
- Dual domain communication ports, 2 different IP network segments can be defined
- With IDCS, it can achieve remote monitoring/penetrating PLC equipment/alarm push broadcast
- Supports MQTT IoT platform (WISE-PaaS / Alibaba Cloud / Amazon Web Services / Windows Azure)
- Supports OPC UA Server
- Backup memory 1024KB SRAM for retaining critical data
- Supports over 500 PLC industrial communication protocols
- Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
- PM Designer supports data downloads through Serial, Ethernet, USB port
- Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
- Communicates with up to six types of devices
- IP66 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
| Size | 10.1" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 1024x600 |
| Type | TFT LCD with LED Backlight |
| Backlight (hr) | 20,000 |
| Luminance (cd/m2) | 350 |
| Touch Panel | 4-wire Analog Touch Panel |
CPU & Memory
| CPU | RISC ARM9 32Bit |
|---|---|
| Battery Backup SRAM | 1MB |
| Working Memory | 128MB |
| Application Memory | 64MB |
| Real-Time Clock (RTC) | YES (External unchargeable battery type,5 years battery life) |
| Max. Programming Pages | 7999 Pages |
| Max. Macro Commands | Unlimited |
Communication Interface
| Micro SD Slot | Yes |
|---|---|
| USB Host/Client | Host:USB 2.0 / Client:USB 2.0 |
| Serial (5 Pin-Terminal) | Standard-Type B : COM1 : RS232 / COM2 : RS485, (Optional-Type A : COM2 : RS422 or RS485, Optional-Type D : COM1 : RS485 / COM2 : RS485) |
| Ethernet | LAN1: 10/100 Base-T x1 / LAN2: 10/100 Base-T x1 |
4G (Or Choose Wi-Fi)
| SIM Slot | YES (Nano-SIM) |
|---|---|
| Standard & Frequency Band | RU101: FDD-LTE (Band 1/3/5/7 /8/28 I Band 2/4/5/7 /8/28), RU102: FDD-LTE (Band 1/3/5/7 /8/20 I Band 1/3/8/18/19/26), RU103: FDD-LTE (Band 2/4/5/12/13/17 I Band 18 I Band 25/26) |
| Theoretical Bandwidth | FDD/TDD LTE: upstream 50Mbps/ downstream 100Mbps |
| Receiving Sensitivity | -108dBm |
Wi-Fi (Or Choose Wi-Fi)
| Standard & Frequency Band | Support IEEE802.11b/g/n, maximum speed up to 150Mbps |
|---|---|
| Encryption | Support WEP/ WPA/ WPA2 encryption |
| Transmit Power | 16- 17dBm (11g) , 18-20dBm (11b) 15dBm (11n) |
| Receiving Sensitivity | -<-72dBm@54Mpbs |
Power
| Supply Voltage | 24VDC±10% (Isolated) |
|---|---|
| Consumption | 20W |
Environment
| Operating Temperature | -10°C~60°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C~70°C |
| Relative Humidity | 10%~90% |
| Shock (operation) | Half sine, 20G, 11ms duration |
| Vibration (operation) | Random vibration 1 Grms (5~500 Hz) |
| UL Certification | CE(EN61000-6-2, EN61000-6-4) / FCC(Part 15 Class A) |
| Ingress Protection | IP66 |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 270.1mm x 212.1mm x 37.98mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 259mm × 201mm |
| Net Weight (Kg) | 1.1Kg |
Software
| Software Version | PM Designer |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant