ITV410-24
Series: IT400
Manufactured byCermate
ITV410-24 Front
10.1" TFT-LCD HMI - Human Machine Interface panel featuring a 1024x600 resolution and a robust ARM9 processor.It features an ARM9-based processor, dual domain communication ports, 4G/Wi-Fi network interface, and supports remote monitoring and MQTT IoT platforms. The panel is IP66 compliant, supports over 500 PLC communication protocols, and includes PM Designer software for development. It is designed for reliable 24/7 operation with extensive connectivity options including USB, serial, and Ethernet ports.
Key Features
  • [RTOS] 10.1" (1024×600) TFT-LCD Operator Panel with PM Designer Software
  • Supports 4G / Wi-Fi network interface
  • ARM9-based processor up to 300MHz and working memory 128MB SDRAM
  • 10.1" TFT LCD with 20,000 hours backlight life time
  • Dual domain communication ports, 2 different IP network segments can be defined
  • With IDCS, it can achieve remote monitoring/penetrating PLC equipment/alarm push broadcast
  • Supports MQTT IoT platform (WISE-PaaS / Alibaba Cloud / Amazon Web Services / Windows Azure)
  • Supports OPC UA Server
  • Backup memory 1024KB SRAM for retaining critical data
  • Supports over 500 PLC industrial communication protocols
  • Supports PM Designer development tool on Windows 7/10
  • PM Designer supports data downloads through Serial, Ethernet, USB port
  • Reliable watch dog function setting from PM Designer for 24/7 operation
  • Communicates with up to six types of devices
  • IP66 compliant front panel
Technical Specifications
LCD Display
Size10.1" diagonal
Max. Resolution1024x600
TypeTFT LCD with LED Backlight
Backlight (hr)20,000
Luminance (cd/m2)350
Touch Panel4-wire Analog Touch Panel
CPU & Memory
CPURISC ARM9 32Bit
Battery Backup SRAM1MB
Working Memory128MB
Application Memory64MB
Real-Time Clock (RTC)YES (External unchargeable battery type,5 years battery life)
Max. Programming Pages7999 Pages
Max. Macro CommandsUnlimited
Communication Interface
Micro SD SlotYes
USB Host/ClientHost:USB 2.0 / Client:USB 2.0
Serial (5 Pin-Terminal)Standard-Type B : COM1 : RS232 / COM2 : RS485, (Optional-Type A : COM2 : RS422 or RS485, Optional-Type D : COM1 : RS485 / COM2 : RS485)
EthernetLAN1: 10/100 Base-T x1 / LAN2: 10/100 Base-T x1
4G (Or Choose Wi-Fi)
SIM SlotYES (Nano-SIM)
Theoretical BandwidthFDD/TDD LTE: upstream 50Mbps/ downstream 100Mbps
Receiving Sensitivity-108dBm
Wi-Fi (Or Choose Wi-Fi)
Standard & Frequency BandSupport IEEE802.11b/g/n, maximum speed up to 150Mbps
EncryptionSupport WEP/ WPA/ WPA2 encryption
Transmit Power16- 17dBm (11g) , 18-20dBm (11b) 15dBm (11n)
Receiving Sensitivity-<-72dBm@54Mpbs
Power
Supply Voltage 24VDC±10% (Isolated)
Consumption 20W
Environment
Operating Temperature-10°C~60°C
Storage Temperature-20°C~70°C
Relative Humidity10%~90%
Shock (operation)Half sine, 20G, 11ms duration
Vibration (operation)Random vibration 1 Grms (5~500 Hz)
UL Certification CE(EN61000-6-2, EN61000-6-4) / FCC(Part 15 Class A)
Ingress ProtectionIP66
CoolingNatural Cooling
Mechanism Spec.
Dimension WxHxD (mm)270.1mm x 212.1mm x 37.98mm
Cutout Dimension AxB (mm)259mm × 201mm