Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
eV035-TST
Series: eV
Manufactured byExor
The effectiView eV035-TST and eV035-TNT are compact 3.5-inch HMI panels with TFT displays and resistive touchscreens, ideal for entry-level automation applications. They offer efficient programming with eVDesigner software, multiple communication interfaces, data acquisition, trend presentation, and multilingual support. The eV035-TNT model includes a 10/100 Ethernet interface. Both models feature a durable design with IP65 front panel protection, ensuring reliability in various industrial environments.
Key Features
- 3.5” TFT color display, 256 colors, LED backlight
- 320x240 pixels
- Resistive touchscreen
- Portrait mode operation
- 4MB user memory
Technical Specifications
Display
| Size | 3.5" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 320*240 |
| Type | TFT |
| Max. Colors | 256 |
| Backlight | LED |
| Dimming | No |
| Touch Screen | Analog resistive |
| System LED indicators | 1 |
Memory
| Hardware RTC | Yes, with battery back-up |
|---|---|
| User Memory | 4MB Flash |
| System memory | 128KB - 1MB RAM with battery back-up |
| Data File Memory | 64MB |
Communication Interface
| Serial | COM1 RS-232, RS-422, RS-485, COM2 RS-422, RS-485 |
|---|---|
| Ethernet | eV035-TST No, eV035-TNT 10/100 |
Power
| Supply Voltage | 24VDC |
|---|---|
| Current Consumption | 0.2A |
Environment
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C to 50°C |
| Relative Humidity | 10%~90% |
| CE | Emission EN 61000-6-4, Immunity EN 61000-6-2, for installation in industrial environments |
| Ingress Protection | IP65 Front, IP20 Rear |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 130mm x 106mm x 37mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 118.5mm × 92.5mm |
| Net Weight (Kg) | 0.3kg |
Software
| Software Version | eV Designer |
|---|