Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
eV080-TNT
Series: eV
Manufactured byExor
The effectiView eV080-VNT, high-performance HMI panels with 8.0” and 8.4” TFT displays, respectively, and resistive touchscreens. The eV084-TNT boasts a high screen resolution of 800x600 pixels, making it ideal for complex interface requirements in limited spaces. Both models offer robust features, including efficient programming with eVDesigner software, multiple communication interfaces, data acquisition, trend presentation, and multilingual support. With a durable IP65-rated front panel, they are suitable for various industrial environments.
Key Features
- 8.4" TFT color display, 64K colors, CCFL backlight
- 800x600 pixel screen resolution
- Resistive touchscreen
- Portrait mode operation
- 10/100 Ethernet interface
- 2x USB 2.0 Host interfaces
- 16MB user memory
Technical Specifications
Display
| Size | 8.4" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 800x600 |
| Type | TFT |
| Max. Colors | 64K |
| Backlight | CCFL |
| Dimming | Yes |
| Touch Screen | Analog resistive |
| System LED indicators | 1 |
Memory
| Hardware RTC | Yes, with battery back-up |
|---|---|
| User Memory | 16MB Flash |
| System Memory | 128KB - 1MB RAM with battery back-up |
Communication Interface
| Serial | COM1 RS-232, RS-422, RS-485, COM2 RS-422, RS-485, COM3 RS-232 |
|---|---|
| Ethernet | 10/100 |
| USB | 2x Host V2.0 |
Power
| Supply Voltage | 24VDC |
|---|---|
| Current Consumption | 1.2A |
Environment
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Relative Humidity | 10%~90% |
| CE | Emission EN 61000-6-4, Immunity EN 61000-6-2, for installation in industrial environments |
| Ingress Protection | IP65 Front, IP20 Rear |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 232.5mm x 175.8mm x 44mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 221.5mm × 164mm |
| Net Weight (Kg) | 0.9kg |
Software
| Software Version | eV Designer |
|---|