Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
HMI - Human Machine Interface · Human-Machine-Interface
eV104-VNT
Series: eV
Manufactured byExor
The effectiView eV104-VNT is a high-performance HMI panel featuring a 10.4-inch TFT display with 64K colors and a resistive touchscreen. It offers 640x480 screen resolution, three USB 2.0 Host interfaces, and a 10/100 Ethernet interface. Designed for advanced automation applications, it includes efficient programming with eVDesigner software, multiple communication drivers, data acquisition, trend presentation, and multilingual support. The durable IP65-rated front panel ensures reliability in industrial environments.
Key Features
- 10.4" TFT color display, 64K colors, CCFL backlight
- 640x480 pixel screen resolution
- Resistive touchscreen
- Portrait mode operation
- 10/100 Ethernet interface
- 3x USB 2.0 Host interfaces
- 16MB user memory
Technical Specifications
Display
| Size | 10.4" diagonal |
|---|---|
| Max. Resolution | 640x480 |
| Type | TFT |
| Max. Colors | 64K |
| Backlight | CCFL |
| Dimming | Yes |
| Touch Screen | Analog resistive |
| System LED indicators | 1 |
Memory
| Hardware RTC | Yes, with battery back-up |
|---|---|
| User Memory | 16MB Flash |
| System Memory | 128KB - 1MB RAM with battery back-up |
Communication Interface
| Serial | COM1 RS-232, RS-422, RS-485, COM2 RS-422, RS-485, COM3 RS-232 |
|---|---|
| Ethernet | 10/100 |
| USB | 3x Host V2.0 |
Power
| Supply Voltage | 24VDC |
|---|---|
| Current Consumption | 1.2A |
Environment
| Operating Temperature | 0°C~50°C |
|---|---|
| Storage Temperature | -20°C to 60°C |
| Relative Humidity | 10%~90% |
| CE | Emission EN 61000-6-4, Immunity EN 61000-6-2, for installation in industrial environments |
| Ingress Protection | IP65 Front, IP20 Rear |
| Cooling | Natural Cooling |
Mechanism Spec.
| Dimension WxHxD (mm) | 297mm x 224mm x 47mm |
|---|---|
| Cutout Dimension AxB (mm) | 285.5mm × 210.5mm |
| Net Weight (Kg) | 1.4kg |
Software
| Software Version | eV Designer |
|---|