Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
ACS10-TGU
Series: ACS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue ACS10-TGU is a compact computing system powered by Intel® Tiger Lake processors, designed for industrial applications. It features a fanless design, multiple I/O interfaces including USB, HDMI, and LAN, and supports wide temperature ranges. This system is ideal for applications requiring high performance in a small, rugged form factor, offering reliability and flexibility for various industrial tasks.
Key Features
- 11th Gen Intel® Core™ i5/i3 Tiger Lake-UP3 Processor
- Intel® Iris® Xe/ UHD Graphics Engine
- 1-260-pin DDR4 3200MHz SO-DIMM, Supports Up to 32GB
- 2-Gigabit Ethernet, 1 x 2.5GbE, 1 x 1GbE
- 2-COM Port (RS-232/422/485 & RS-232)
- 2-Audio Jack (Line-Out & Mic-In)
- 2-Storage (M.2 Key-M NVMe & M.2 Key-B SATA)
- 2-Expansion Slot (M.2 Key-E, Key-B)
- 6-USB Port (3-USB 3.2 & 3-USB 2.0)
- CE, FCC Class A, UKCA
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i5-1135G7 Processor (TDP 15W) (Default), Intel® Core™ i3-1115G4 Processor (TDP 15W) (Default), Intel® Core™ i7-1165G7 Processor (TDP 15W) (Project Based), Intel® Core™ i7-1185G7E Processor (TDP 15W) (Project Based), Intel® Core™ i5-1145G7 Processor (TDP 15W) (Project Based), Intel® Celeron 6305E Processor (TDP 15W) (Project Based) |
|---|---|
| System Memory | Single 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. – 65535sec./min.1sec. or 1min. step. |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | CPU temperature monitoring and voltage monitoring |
| SBC | ECM-TGUC |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With wide-temp storage: 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow, With general storage: 0°C ~ 40°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -40°C ~ 75°C (-40°F ~ 167°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 188mm x 120mm x 48mm |
| Weight | 835g |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/Axis |
| Shock Test | IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-E 2230 (PCIe, USB 2.0), 1 x M.2 Key-M 2280 NVMe (PCIe Gen4 x 4) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242 (SATA3), 1 x M.2 Key-M 2280 NVMe (PCIe Gen4 x 4) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Buttonw/LED |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (Default RS-232), 1 x RS-232 |
| Audio | 1 x Line-Out, 1 x Mic-In |
Rear I/O
| USB | 3 x USB 3.2 Gen.2, 3 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (Default RS-232), 1 x RS-232 |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
| DP | 2 x DP++ |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | RealTek ALC888S-VD2-GR |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (i7-1165G7/ i5-1135G7), Intel® UHD Graphics for 11th Gen Intel® Processors (i3-1115G4) |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304@60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | Intel® Ethernet Connection I219-LM (1G), Intel® Ethernet Controller I225-V (2.5G) |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Gigabit (I219-LM), 10/100/1000/2500 Gigabit (I225-V) |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | AC to DC Adapter 60W |
Software Support
| OS | Win11 64bits, Win10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 11th Gen Intel® Core™ i5/i3 Tiger Lake-UP3 Processor, ACS10-TGU-A1-1R (i3-1115G4), ACS10-TGU-A1-2R (i5-1135G7) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant