Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
14 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-SKLU
Series: EPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPC-SKLU is a compact industrial computing system equipped with Intel® Skylake-U processors. It features a fanless design, multiple I/O interfaces including USB, HDMI, and LAN, and supports a wide temperature range. This system is designed for industrial applications that require reliable and high-performance computing in a compact form factor, making it suitable for use in harsh environments.
Key Features
- 6th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron® Processor
- Single DRAM Socket, Max. Up to 16GB DDR4 2133MHz
- Rich I/O, 1 SATA III, 1 Mini PCIe, 1 M.2, 2 COM, 2 USB 2.0, 4 USB 3.0 , 2HDMI, 2LAN
- Fanless Operating from -10 °C~ 60°C
- Wide Range DC Power Input from 12V ~ 26V
- Compact Size, 177mm x 123mm x 50mm
- Optional VESA. DIN Rail Kit
- TPM 2.0/1.2 (Factory Option)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-6600U Processor (4M Cache, up to 3.40 GHz), Intel® Core™ i5-6300U Processor (3M Cache, up to 3.00 GHz), Intel® Core™ i3-6100U Processor (3M Cache, 2.30 GHz), Intel® Celeron® Processor 3955U (2M Cache, 2.00 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 16 GB DDR4 2133MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature and Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-SKLU |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals: -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) with 0.5m/s air flow, With extended temperature peripherals: -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) with 0.2m/s air flow, With 2.5” hard drive: 0°C ~ 40°C (32°F ~ 113°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177mm x 123mm x 50mm (7” x 4.8” x 2.0") |
| Weight | 2.65lbs(1.2KG) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD : 10G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Stand (Default), VESA Mount kit (Factory Option), Din Rail kit (Factory Option) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (2242) B-Key |
|---|---|
| PCIe | 1 x Full Size Mini PCIe (mSATA) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (2242) B-Key |
|---|---|
| mSATA | 1 x mSATA |
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5" Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Button |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Storage Access LED |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 2.0, 4 x USB 3.0 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232, 1 x RS-232/422/485 (Cable&BIOS) |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED, 1 x Storage Access LED |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| HDMI | 2 x HDMI 1.4 |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 520 (i7-6600U, i-5-6300U, i3-6100U), Intel® HD Graphics 510 (Celeron 3955U) |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 1.4: Max. Resolution 4096x2160@24Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I210AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Win 8, Win 7, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | 6th Gen Intel®Core™ Processor Core™ i7/i5/i3/Celeron Fanless Tiny System, EPC-SKLU-66-C2-1R (i7-6600U), EPC-SKLU-63-C2-1R (i5-6300U), EPC-SKLU-61-C2-1R (i3-6100U), EPC-SKLU-39-C2-1R (3955U) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant