Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPC-TGU
Series: EPC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPC-TGU is a compact industrial computing system powered by Intel® Tiger Lake processors. It features a fanless design, multiple I/O interfaces, and supports a wide operating temperature range. This system is ideal for industrial applications requiring high performance in a compact, rugged form factor, offering reliable and versatile computing capabilities.
Key Features
- 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron® Processor
- Intel® Iris® Xe/UHD Graphics
- Single Memory Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200MT/s
- Dual Display, DP++ 1.4
- Dual Intel® Gigabit Ethernet, Dual 2.5GbE
- Triple Storage, 2.5” Drive Bay, 2-M.2 SSD
- Triple M.2 Slot, Key-E/B/M for Wi-Fi, LTE, SSD and I/O module
- Support iAMT, SATA RAID 0/1
- Default dTPM 2.0, Wall Mount Kit
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-1185G7E Processor (15W), Intel® Core™ i5-1145G7E Processor (15W), Intel® Core™ i3-1115G4E Processor (15W), Intel® Celeron® 6305E Processor (15W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin SO-DIMM Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200MTs |
| I/O Chipset | EC ITE IT8882 |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS, 256 Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | System temperature monitoring and Voltages monitoring |
| RAID | RAID 0/1 (SATA) |
| iAMT | Above Core i5 (selected SKUs) |
| SBC | ECM-TGU |
| TPM | TPM 2.0 |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals: 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 177mm x 123mm x 55mm (7” x 4.8” x 2.2") |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 1hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | Stand, Wall Mount kit |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242 NVMe (PCIe Gen4 x 4), 1 x M.2 Key-B 2242/3042 (SATA3) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242 NVMe (PCIe Gen4 x 4), 1 x M.2 Key-B 2242/3042 (SATA3) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x Internal 2.5 Drive Bay (7mm) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Power Button |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232/422/485 (BIOS) |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ45 (Max. Up to 3-RJ45 in project base) |
| LED Indicator | 1 x Power on/off, 1 x Storage Access |
| Audio | 1 x Combo Jack (Mic-In, Line-Out) |
| DP | 2 x DP++ |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Protection Cover |
| AC/DC Input | Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (i7-1185G7E/i5-1145G7E), Intel® Iris® UHD Graphics (i3-1115G4E/6305E) |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304@60Hz, DP1+DP2 (DP1.4): Max: 7680 x 4320@60 Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I226LM |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5 Gigabit (I225-LM) |
Power Requirement
| ACPI | Single power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | 60W AC to DC Adapter (Default)/ 120W AC to DC Adapter (Option), Note1: 60W for general mode (storage, communication, display, USB port, room temp.), Nore2: 120W for full load mode (general mode pluses max. workload and operating temp.) |
Software Support
| OS | Win10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 11th Gen Core™ i7/i5/i3/Celeron Processor, EPC-TGU-85-B1-1R (i7-1185G7E), EPC-TGU-45-B1-1R (i5-1145G7E), EPC-TGU-15-B1-1R (i3-1115G4E), EPC-TGU-05-B1-1R (6305E) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant