Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
EPS-CFS2
Series: EPS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EPS-CFS2 is a compact, fanless industrial computing system optimized for mobile and vehicular applications. It offers robust connectivity with multiple I/O ports, including USB, LAN, and COM. Designed to operate in harsh environments, the EPS-CFS2 supports a wide temperature range, ensuring reliable performance in demanding conditions. This system is ideal for applications like transportation, fleet management, and other industrial uses where durability and continuous operation are essential.
Key Features
- 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Pentium®/Celeron® Processors
- Intel® Q370/H310 Express Chipset
- Intel® UHD Graphics 630/610
- Memory Max. Up to 32GB DDR4 2666
- -10~45C Operating Temperature
- Compact Size Design (170mm x 195mm x 65mm)
- Smart Fan Design
- Support RAID 0/1 (Q370 only)
- Support Firmware TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz), Intel® Core™ i7-9700TE Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz), Intel® Core™ i5-9500TE Processor (9M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-9100TE Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q370 Express Chipset, Intel® H310 Express Chipset |
| System Memory | 1 x 260-pin DDR4 SODIMM 2400/2666MHz up to 32 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. and 1sec./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring System Temperature, Voltage and FAN Status with Auto Throttling Control |
| SBC | ECM-CFS |
| TPM | TPM 2.0 (Firmware) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals:-10°C ~ 45°C (14°F ~ 113°F) with 0.5m/s air flow(i5/i7 CPU), With extended temperature peripherals:-10°C ~ 40°C (14°F ~ 104°F) with 0.2m/s air flow(i5/i7 CPU), With extended temperature peripherals:-10°C ~ 30°C (14°F ~ 86°F) with 0.5m/s air flow(i3-8100T) |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 170mm x 195mm x 65mm |
| Weight | 2.3kg (w/ package), 1.8kg (system) |
| Vibration Test | With SSD: 1.5 Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
| Shock Test | With SSD: 10g, IEC 60068-2-27, 11ms |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed |
| Mounting Kit | Wall Mount kit (Standard) |
Expansion
| mPCIe | 1 x mPCIe Socket, (Q370 w/PCIe/SATA/USB 2.0), (H310 w/SATA/USB2.0) |
|---|
Storage
| mSATA | 1 x mSATA |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 2 x 2.5" Drive Bay (Internal) |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 (w/Q370 Gen. 2, w/H310 Gen. 1) |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232 |
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED on Rear side, 1 x Storage Access LED on Rear side |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| Audio | 1 x Mic-in, 1 x Line-out |
| Digital I/O | 1 x 8-Bit GPIO |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting Hole |
| AC/DC Input | Lockable DC Jack |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 630 (i7-8700T, i5-8500T, i3-8100T), Intel® UHD Graphics 610 (Pentium G5400T, Celeron G4900T) |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI: Max. Resolution 4096x2304 @ 24Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: AC-DC 120W Adapter |
Software Support
| OS | Win10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 8th/9th Coffee Lake Rugged Embedded System (w/Fan), With Intel® Q370 Chipset, EPS-CFS2-Q37-B1-1R (i7-8700T), EPS-CFS2-Q37-B1-2R (i5-8500T), EPS-CFS2-Q37-B1-3R (i3-8100T), EPS-CFS2-Q37-B1-4R (Pentium Gold G5400T), EPS-CFS2-Q37-B1-5R (Celeron G4900T), EPS-CFS2-Q37-B1-6R (i7-9700TE), EPS-CFS2-Q37-B1-7R (i5-9500TE), EPS-CFS2-Q37-B1-8R (i3-9100TE), With Intel® H310 Chipset, EPS-CFS2-H31-B1-1R (i7-8700T), EPS-CFS2-H31-B1-2R (i5-8500T), EPS-CFS2-H31-B1-3R (i3-8100T), EPS-CFS2-H31-B1-4R (Pentium Gold G5400T), EPS-CFS2-H31-B1-5R (Celeron G4900T), EPS-CFS2-H31-B1-6R (i7-9700TE), EPS-CFS2-H31-B1-7R (i5-9500TE), EPS-CFS2-H31-B1-8R (i3-9100TE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant