Product Datasheet
20 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
NUC-ADN
Series: NUC

The Avalue NUC-ADN is an ultra-compact NUC-class computing system powered by the 12W Intel Processor N97 (4-core), pairing fanless-friendly efficiency with DDR5 4800MHz memory up to 16GB and onboard TPM 2.0. Built on the NUC-ADN SBC with an internal 2.5" drive bay and an M.2 Key-E slot, it is a tidy, secure compute node for signage, kiosk, thin-client, and edge roles. Connectivity is generous for a NUC: a front USB Type-C with DisplayPort and 30W PD, dual HDMI 2.0b (4096x2160 @ 60Hz), four rear USB 3.2 Gen2, RS-232/422/485 plus RS-232 COM, and dual Intel I226-V 2.5GbE. CE/FCC/UKCA certification, a 0–50°C range, and selectable 60W/120W adapters make it a compliant, dependable mini system running Windows 10/11 or Linux.
Key Features
- Intel Processor N97 (4-core, 12W)
- 1 x DDR5 4800MHz SO-DIMM, up to 16GB
- Onboard TPM 2.0 (NUC-ADN SBC)
- Front USB Type-C with DP + 30W PD
- Dual HDMI 2.0b, 4096x2160 @ 60Hz
- 4 x rear USB 3.2 Gen2, RS-232/422/485 + RS-232
- Dual Intel I226-V 2.5GbE
- Internal 2.5" drive bay + M.2 Key-E
- CE / FCC Class B / UKCA, 0–50°C, Windows/Linux
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Processor N97(4-Core, 6M, 12W) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 262-pin SODIMM Socket Max. up to 16GB DDR5 4800 MHz |
| I/O Chipset | ITE IT5782VG |
| BIOS Information | AMI 256Mb UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU Temperature, Voltage with Auto Throttling Control |
| TPM | TPM 2.0 |
| SBC | NUC-ADN |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-E 2230 (PCIe, USB 2.0, CNVi) |
|---|
Storage
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5” Drive Bay (7mm) |
|---|
Front I/O
| USB | 1 x USB3.2 Gen 2 type C, support DP/PD Max. 30W |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power Button w/LED |
| Audio | 1 x Audio Jack (Mic-in+Line-out) |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
Rear I/O
| USB | 4 x USB3.2 Gen 2 |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232/422/485 (BIOS), 1 x RS232 |
| LAN Port | 2 x RJ45 w/LED |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with, Dust Cover |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
|---|---|
| Resolution | HDMI 2.0b: 4096x2160@60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® Ethernet Controller I226V |
|---|---|
| Data Rate Per Port | 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | +12V DC-in |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 1 x Lockable DC Jack |
| ACPI | Single power ATX support S0, S3, S4, S5 |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | 60W AC to DC Adapter (Default)/ 120W AC to DC Adapter (Option), Note1: 60W for general mode (w/o Type C PD workload), Note2: 120W for full load mode (w/Type C PD workload) |
Software Support
| OS | Win10, Win11, Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/FCC Class B, UKCA |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0°C ~ 50°C (32°F ~ 122°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 115mm x 111.2mm x58mm (4.58"x 3.78" x 2.28") |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SSD: 55G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
Onboard I/O
| COM Port | 2x2x5P 1.27mm header (RS-232, RS-232/422/485) |
|---|---|
| EC Debug | 1x1x3P 2.0mm header |
| Front Panel | 1x2x5P 1.27mm header (Include buzzer function) |
| SATA Signal | 1x1x7P SATA Connector |
| eSPI | 1x2x5P 1.27mm header |
| RTC Battery | 1x1x2P 1.25mm wafer reserved for the wired RTC battery, *The lifetime of the RTC battery selecting needs to meet the DQV standard. |
| AT/ATX Selector | 1x1x3P 2.0mm header (AT/ATX) |
| SATA PWR | 1x1x2P 2.0mm wafer |
Ordering Information
| Ordering Information | NUC-ADN-N97-A1-1R | Intel® Alder Lake N97 Fanless NUC System |
|---|