Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Compact-Computing-System
NUC-APL
Series: NUC
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue NUC-APL is a compact computing system equipped with Intel® Apollo Lake processors. It features a fanless design and offers multiple connectivity options, including USB, HDMI, and LAN ports. This system is designed for industrial applications, providing reliable performance in a compact form factor, making it suitable for various industrial environments that require efficient and durable computing solutions.
Key Features
- Intel® Celeron® Processor J3455/N3350
- Single DRAM Socket, Max. Up to 8GB DDR3 1866MHz
- Rich I/O, 2 x COM, 2 x LAN, 4 x USB3.0, 1 x Audio, 2 x Antennal Mounting
- Triple Display, 2 x HDMI, 1 x DP (DVI-I/VGA Factory Option)
- Expansion Slot, M.2 Key-B, M.2 Key-E
- Fanless Operating from 0°C ~ 60°C
- DC Power Input +12V
- Compact Size, 115mm x 111mm x 58mm
- Supports VESA/Din-Rail Kit
- TPM 2.0 (Factory Option)
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Celeron® Processor J3455 (2M Cache, up to 2.3 GHz), Intel® Celeron® Processor N3350 (2M Cache, up to 2.4 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 1 x 204-pin SO-DIMM Socket, Max, Up to 8GB DDR3L 1866MHz |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec and 1sec. or 1min./step. |
| BIOS Information | AMI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU Temperature, Voltage with Auto Throttling Control |
| SBC | NCM-APL |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | With extended temperature peripherals -10°C ~ 50°C (14°F ~ 122°F) with 0.2m/s air flow, With extended temperature peripherals -10°C ~ 60°C (14°F ~ 140°F) with 0.5m/s air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30~70C° (-22°F ~ 158°F)) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 115mm x 111mm x 58mm (4.53” x 4,37” x 2.28”) |
| Weight | 0.85KG (1.87lbs) |
| Vibration Test | With SSD: 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 10 ~ 500Hz, 30min/Axis, 3 Axis |
| Shock Test | With SDD : 55G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms, Z Axis |
| Drop Test | ISTA 2A, IEC-60068-2-32 Test : Ed, 1 Corner, 3 Edges, 6 Faces |
| Mounting Kit | VESA/Din Rail Kit |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B, 2242/3042, PCIe, SATA, USB 3.0, USB 2.0, SIM Slot), 1 x M.2 (Key-E, 2230, PCIe, USB2.0) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (Key-B,2242, SATA) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5” Drive Bay (7 or 9.5mm) |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.0 (5Gbps) |
|---|---|
| LED Indicator | 1 x Power on/off LED & Storage Access LED on front side |
| Audio | 1 x Audio Jack (Mic-in + Line-Out Combo) |
| HDMI | 2 x HDMI 1.4b |
| Power Button | 1 x Power Button |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0 (5Gbps) |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS-232/422/485 (BIOS&Cable), 1 x RS-232 |
| DP | 1 x DP |
| LAN Port | 2 x RJ45 |
| AC/DC Input | 1 x Lockable DC Jack |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mounting with Dust Cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® HD Graphics 500 |
|---|---|
| Resolution | 2 x HDMI 1.4b: Max. Resolution 3840x2160@30Hz, 1 x DP (DVI-I/VGA Factory Option): Max. Resolution 1920 x 1080@60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A, UKCA |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | Realtek RTL8119I |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Input: 100 ~ 240Vdc/ 50 ~ 60Hz, Output: 12V/5A AC-DC 60W Adapter |
Software Support
| OS | Win 10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® Celeron® Processor J3455/N3350 Fanless NUC System, NUC-APL-34-B1-1R (J3455), NUC-APL-33-B1-1R (N3350) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant