Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
EMS-MTH
Series: EMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue EMS-MTH is a modular industrial computing system designed for flexibility and scalability in various industrial applications. It offers fanless operation, wide temperature support, and versatile connectivity options, making it suitable for demanding environments. Powered by Intel processors, this system provides reliable performance for automation, transportation, and other industrial tasks requiring robust and adaptable computing solutions.
Key Features
- Intel® Meteor Lake-H Core™ Ultra 7/5 Processor
- 2 x 262-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR5 5600MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.2, 2-USB2.0, 1-DP, 2-HDMI, 2-COM, 2-LAN, 1-8bit GPIO
- Support 5G (Sub-6G) module, M.2 NVMe SSD Gen4 x 4
- Fanless operation Temperature from -40°C ~ 50°C
- CE, FCC Class B, IP50
- Wide range DC power input from +9~36V
- Support HW TPM 2.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Meteor Lake-H, Intel® Core™ Ultra 7 Processor, Intel® Core™ Ultra 5 Processor |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR5 5600 MT/s |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| TPM | dTPM 2.0 |
| iAMT | Selected SKUs |
| SBC | EMS-MTH |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 50°C (w/SSD) ambient w/ air flow |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 49 mm (Standard), 240mm x 150mm x 75 mm (w/ IET module) |
| Weight | 2.1 kg (System), 2.9 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 55Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP 50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard), DIN RAIL (optional) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3 / PCIe Gen4x1/ USB3.2 Gen2 and SIM slot1 (internal), 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module (USB2.0 / PCIe Gen4x1) |
|---|---|
| IET | 1 x IET interface (1 x DDI, 4 x PCIe Gen4x1, 3 x USB2.0, 1 x SMBus, eSPI) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2280 (1 x PCIe Gen4x4), support NVMe, 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow), 1 x LTE LED (Green), 1 x Wifi LED (Green) |
| USB | 2 x USB 3.0 |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| SIM Slot | 1 x Internal SIM slot |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 (5Gbp/s)(w/ USB 2.0) |
|---|---|
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| DP | 1 x DP++1.4 |
| Audio | Mic-In,Line-Out |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0b |
| Antenna | 2 x Knockouts for Antenna Mounting |
| AC/DC Input | 1 x 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD codec |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Xe LPG Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4: 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0b : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class B |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I226-IT |
|---|---|
| Specification | 2 x 10/100/1000/2.5G GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | DC in typical 12/24V (+9V ~ +36V), wide voltage single power input, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection(Max. Currency: 13A) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 3-Pin Terminal Block |
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10 / Win 11/ Linux |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant