VMS-CFS-M12
Series: VMS
Manufactured byAvalue
VMS-CFS-M12 Front
Key Features
  • 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 Processors
  • Intel® Q370 Express Chipset
  • Intel® UHD Graphics 630/610
  • Memory Max. Up to 64GB DDR4 2666
  • mPCIe,M.2 Key-E, M.2 Key-B Expansion Slots
  • 4 ports M12 PoE, support 802.3af
  • -25~70/-40C~70C Operating Temperature
  • 9~36Vdc DC Input, with Vehicle Power Management
  • Support RAID 0/1/5/10, Firmware TPM 2.0, iATM 12.0
Technical Specifications
System Information
ProcessorIntel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz), Intel® Core™ i7-9700TE Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz), Intel® Core™ i5-9500TE Processor (9M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-9100TE Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz)
Platform Controller HubIntel® Q370 Express Chipset
System Memory2 x 260-pin DDR4 SODIMM 2400/2666MHz up to 64 GB
Watchdog TimerH/W Reset, 1sec. ~ 65535min.
H/W Status MonitorMonitoring CPU & System Temperature and Voltage
RAIDSupport RAID 0/1/5/10
iAMTiATM 12.0
SBCEBM-CFSV
TPMTPM 2.0 (Firmware)
Mechanical & Environmental
Storage Temperature-30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F)
Operating Humidity40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing
Dimension (W x L x H)279.4mm x 210mm x 110 mm(w/ wall mount)
Weight5.4KG (w/packing), 4.5KG (System)
Mounting KitWall mount kit (standard)
Expansion
mPCIe1 x Full Size Mini PCIe (w/ push-push SIM Slot)
Expansion1 x CANBus module Interface (UART), supports ATBS Module (Factory Option)
Storage
M.22 x M.2 Key-B SSD (SATA III, Max. up to 2280)
2.5 Drive Bay2 x 2.5" Drive Bay (SATA III, Max. up to 12,5mm Height Storage)
Front I/O
Power Button1 x Push Button for Power on/off w/ LED
Reset Button1 x Push Button for Reset in hiding
USB2 x USB 3.2 Gen. 1
Digital I/O1 x 8bit GPIO, w/1.5KV isolation
Audio1 x Mic-In, 1 x Line-Out
SIM Slot3 x SIM Card Slot (External Accessible w/Dust Protection Cover)
Rear I/O
USB4 x USB 3.2 Gen.1
COM Port2 x RS232/422/485, (Jumper + DIP switch), with +5V and +12V support on Pin-9 via Jumper + DIP switch, support auto-flow, 1 x RS-232 (COM3), with +5V and +12V support on Pin-9 via Jumper + DIP switch
LAN Port2 x RJ-45, 4 x PoE ports support IEEE 802.3at/af.
CAN BusCANbus modules supports OBDII, SAE J1939/J1708 (Factory Option)
Audio1 x Mic-In, 1 x Line-Out
DP1 x DP
HDMI2 x HDMI
LVDS1 x DB26 LVDS interface with 12V and USB2.0
Antenna5x Antenna Mounting Hole
AC/DC Input3-Pin Terminal Block
GPS
ChipsetOnboard u-blox NEO-M8N module supports GPS/ Gloness/ QZSS/ Galileo/ Beidou
Audio
Audio CodecRealtek ALC888S, supports 2-CH
Display
ResolutionDP: Max. resolution 4096x2160 @ 60Hz, HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 30Hz, LVDS: Max. resolution 1920x1200 @ 60Hz
Certifications
Certification InformationCE, FCC Class A, E13 Mark, ISO 7637-2, IP50
Ethernet
LAN Chipset1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM, 1 x Intel® I210IT
Specification10/100/1000 Base-Tx GbE compatible
Power Requirement
Voltage Input SpecTypical 12/24Vdc ( +9~ 36Vdc)