Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Modular-Computing-System
VMS-CFS-M12
Series: VMS
Manufactured byAvalue
_800x800.png?alt=media)
The Avalue VMS-CFS-PSE-RJ45 is a modular computing system designed for vehicular applications, featuring Power over Ethernet (PoE) and RJ45 connectivity. It supports a fanless design and wide temperature range, making it suitable for harsh environments. This system is ideal for applications requiring robust network connectivity and reliable power management for mobile industrial use.
Key Features
- 8th/9th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 Processors
- Intel® Q370 Express Chipset
- Intel® UHD Graphics 630/610
- Memory Max. Up to 64GB DDR4 2666
- mPCIe,M.2 Key-E, M.2 Key-B Expansion Slots
- 4 ports M12 PoE, support 802.3af
- -25~70/-40C~70C Operating Temperature
- 9~36Vdc DC Input, with Vehicle Power Management
- Support RAID 0/1/5/10, Firmware TPM 2.0, iATM 12.0
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-8700T Processor (12M Cache, up to 4.00 GHz), Intel® Core™ i5-8500T Processor (9M Cache, up to 3.50 GHz), Intel® Core™ i3-8100T Processor (6M Cache, 3.10 GHz), Intel® Pentium® Gold G5400T Processor (4M Cache, 3.10 GHz), Intel® Celeron® G4900T Processor (2M Cache, 2.90 GHz), Intel® Core™ i7-9700TE Processor (12M Cache, up to 3.80 GHz), Intel® Core™ i5-9500TE Processor (9M Cache, up to 3.60 GHz), Intel® Core™ i3-9100TE Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® Q370 Express Chipset |
| System Memory | 2 x 260-pin DDR4 SODIMM 2400/2666MHz up to 64 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535min. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| RAID | Support RAID 0/1/5/10 |
| iAMT | iATM 12.0 |
| SBC | EBM-CFSV |
| TPM | TPM 2.0 (Firmware) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temperature | -40°C ~ 70C (-40°F ~ 158°F) with 0.5m/s air flow, extended temperature peripherals |
|---|---|
| Storage Temperature | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 279.4mm x 210mm x 110 mm(w/ wall mount) |
| Weight | 5.4KG (w/packing), 4.5KG (System) |
| Vibration Test | Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4, common carrier US highway truck vibration exposure, Non-Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 24, minimum integrity test |
| Shock Test | Operating with SSD : MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I, functional shock=20G, Non-Operating with SSD: MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure V, crash hazard shock test=75G |
| Mounting Kit | Wall mount kit (standard) |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module, 2 x M.2 Key-B 2242/3042/2280 w/ push-push SIM slot for SSD/ LTE/ I/O Modules |
|---|---|
| mPCIe | 1 x Full Size Mini PCIe (w/ push-push SIM Slot) |
| Expansion | 1 x CANBus module Interface (UART), supports ATBS Module (Factory Option) |
Storage
| M.2 | 2 x M.2 Key-B SSD (SATA III, Max. up to 2280) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 2 x 2.5" Drive Bay (SATA III, Max. up to 12,5mm Height Storage) |
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off w/ LED |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset in hiding |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow), 1 x WLAN LED (Green), 1 x WWAN LED (Green) |
| USB | 2 x USB 3.2 Gen. 1 |
| Digital I/O | 1 x 8bit GPIO, w/1.5KV isolation |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| SIM Slot | 3 x SIM Card Slot (External Accessible w/Dust Protection Cover) |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen.1 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232/422/485, (Jumper + DIP switch), with +5V and +12V support on Pin-9 via Jumper + DIP switch, support auto-flow, 1 x RS-232 (COM3), with +5V and +12V support on Pin-9 via Jumper + DIP switch |
| LAN Port | 2 x RJ-45, 4 x PoE ports support IEEE 802.3at/af. |
| CAN Bus | CANbus modules supports OBDII, SAE J1939/J1708 (Factory Option) |
| Audio | 1 x Mic-In, 1 x Line-Out |
| DP | 1 x DP |
| HDMI | 2 x HDMI |
| LVDS | 1 x DB26 LVDS interface with 12V and USB2.0 |
| Antenna | 5x Antenna Mounting Hole |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block |
GPS
| Chipset | Onboard u-blox NEO-M8N module supports GPS/ Gloness/ QZSS/ Galileo/ Beidou |
|---|
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 2-CH |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics 630 (i7-8700T, i5-8500T, i3-8100T), Intel® UHD Graphics 610 (Pentium G5400T, Celeron G4900T) |
|---|---|
| Resolution | DP: Max. resolution 4096x2160 @ 60Hz, HDMI: Max. resolution 4096x2160 @ 30Hz, LVDS: Max. resolution 1920x1200 @ 60Hz |
Certifications
| Certification Information | CE, FCC Class A, E13 Mark, ISO 7637-2, IP50 |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM, 1 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec | Typical 12/24Vdc ( +9~ 36Vdc) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 3-Pin Terminal Block |
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | Vehicle Power Mode (Default Setting), Industrial PC Power Mode supports AT/ATX |
Software Support
| OS | Win10, Linux |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 8th/9th Coffee Lake Rugged Fanless Vehicle Telematics System w/M12 PoE, With Intel® Q370 Chipset, VMS-CFS-87-B1-2R (i7-8700T), VMS-CFS-85-B1-2R (i5-8500T), VMS-CFS-81-B1-2R (i3-8100T), VMS-CFS-54-B1-2R (Pentium Gold G5400T), VMS-CFS-49-B1-2R (Celeron G4900T), VMS-CFS-97-B1-2R (i7-9700TE), VMS-CFS-95-B1-2R (i5-9500TE), VMS-CFS-91-B1-2R (i3-9100TE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant