Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Transportation-System
EMS-SKLU-Marine
Series: EMS
Manufactured byAvalue

The Avalue EMS-SKLU-Marine is a rugged marine and transportation embedded PC designed for continuous operation in harsh environments. Powered by 6th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3/Celeron processors with up to 16 GB DDR4 memory support, it features 2.5 kV isolated COM ports, multiple expansion slots (Mini PCIe, M.2, IET), dual SIM support, and robust I/O for industrial connectivity. Fanless operation from -20 °C to 60 °C and wide DC power input make it ideal for marine vessels, rail systems, and smart transportation platforms requiring dependable performance and certification-grade reliability.
Key Features
- 6th Gen Intel® Core™ SoC i7/i5/i3/Celeron BGA Processor
- One 260-pin SODIMM Socket Up to 16GB DDR4 2133MHz SDRAM
- 4 COM port support 2.5KV Isolation Protection
- Expansion Slot Supports 1 Mini PCIe Slot, 1 M.2, 1 IET Interface
- Fanless Operating from -20 ~ 60°C, Support IP50
- Power Input :Typical 12/24Vdc ( +9 ~ +36V )
- Supports Intel® iAMT 11.0, TPM2.0, Turbo Boost Technology, vPro, Wake on LAN, RAID 0/1
- Service Window, Easy to Install M.2, Memory and Mini PCIe Module
- IEC EN60945 Certified
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-6600U, 2-Core, 2.6GHz processor, Intel® Core™ i5-6300U, 2-Core, 2.4GHz processor, Intel® Core™ i3-6100U, 2-Core, 2.3GHz processor, Intel® Celeron® 3955U, 2-Core, 2.0GHz processor |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin DDR4 2133MHz SO-DIMM up to 16 GB |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Monitoring CPU & System Temperature and Voltage |
| SBC | EBM-SKLUS + AUX-M07 + EBM-CDVS DB-B |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 (2242/3042) B-Key |
|---|---|
| PCIe | 1 x Mini PCIe |
| IET | 1 x Avalue 80-Pin IET Interface |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 (SATA) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5\" Drive Bay |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.0 |
|---|
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.0, 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS-232/422/485 (Jumper), 4 x RS232/422/485 (BIOS) supports 2.5KV Isolation Protection |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| SMBus | 1 x SMBus |
| SIM Slot | 2 x SIM Card Slot |
| Audio | Mic-In, Line-In and Line-Out |
| Digital I/O | 1 x 12bit GPIO |
| Antenna | 2 x Knockouts for Antenna Mounting |
| AC/DC Input | 3-Pin Terminal Block |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Skylake SoC integrated Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP: Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 2.1-CH |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I219LM |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
|---|---|
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
| Adapter | Optional AC-DC Adapter |
Software Support
| OS | Win 10 / Win 8.1 / Win 7 / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE , FCC Class A, IEC EN60945 Certified |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp | (w/SSD), ambient w/ air flow, -20°C ~ 60°C (-4°F ~ 140°F), (w/HDD), ambient w/ air flow, 0°C ~ 40°C (32°F ~ 104°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 9.45\" x 5.96\" x 2.95\" (240mm x 151.5mm x 75mm) |
| Vibration Test | IEC60945,Clause 8.7, IEC60068-2-6 |
| Shock Test | With SSD : 10Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Mounting Kit | Wall Mount kit (Standard) |
Ordering Information
| Ordering Information | Intel® 6th Skylake Core™ Processor i7/i5/i3/Celeron, Marine Fanless Rugged Embedded System with 4 COM Isolations, EMS-SKLU-66-B1-9R (i7-6600U), EMS-SKLU-63-B1-9R (i5-6300U), EMS-SKLU-61-B1-9R (i3-6100U), EMS-SKLU-39-B1-9R (3955U) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant