Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Transportation-System
EMS-TGL-Marine
Series: EMS
Manufactured byAvalue

The Avalue EMS-TGL-Marine is a rugged, transportation-grade embedded computer engineered specifically for marine, offshore, and mobile transportation applications. Built to operate reliably under vibration, humidity, and wide temperature ranges, it delivers stable performance for navigation systems, monitoring, data acquisition, and onboard control. Its industrial-grade design and long-term availability make the EMS-TGL-Marine ideal for mission-critical marine and transportation deployments
Key Features
- 11th Gen Intel® Core™ i7/i5/i3 BGA Processor
- 2 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR4 3200MT/s
- Rich I/O, 4-USB3.2, 2-USB2.0, 1-DP, 1-HDMI, 6-COM (4COM w/2.5KV isolation), 2-LAN, 1-8bit GPIO
- Wide Operating Temp. -40°C ~ 60°C
- Wide range DC power input from +9~36V
- dTPM 2.0, vPro, iAMT 15.0
- CE, FCC Class A, IEC 60945 Certified
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® Core™ i7-1185GRE Processor (15W, 12M Cache, up to 2.80 GHz), Intel® Core™ i5-1145GRE Processor (15W, 8M Cache, up to 2.60 GHz), Intel® Core™ i3-1115GRE Processor (15W, 6M Cache, up to 3.00 GHz) |
|---|---|
| System Memory | 2 x 260-pin SODIMM socket Max. up to 64GB DDR4 3200 MT/s |
| I/O Chipset | EC ITE IT8528E |
| BIOS Information | AMI uEFI BIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & system temperature monitoring and Voltages monitoring |
| TPM | TPM 2.0 |
| iAMT | iAMT 15.0 (Above i5 CPU) |
| SBC | EBM-TGLS, EPM-1722, AUX-M07 |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support SATA3/ PCIeIII x1/ USB3.1 and SIM slot1, 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module(CNVi) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2242/2280, support PCIe Gen. III x 4 (NVMe SSD), 1 x M.2 Key-B 2242, support SATA (share with expansion slot) |
|---|
Front I/O
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off |
|---|---|
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset |
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow)- M.2 B-key SATA, 1 x LTE LED (Green)- M.2 B-key PCIe, 1 x Wifi LED (Green)- M.2 E key |
| Wire-Control Power On/Off | 1 x 2-Pin Terminal Block for wire-control power on/off |
| Digital I/O | 1 x 8-bit GPIO (DB9) |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.1 Gen.2 (10Gbp/s), 2 x USB 3.1 Gen.1 (5Gbp/s), 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| COM Port | 4 x COM RS232/422/485 w/ 2.5KV Isolation |
| LAN Port | 2 x RJ-45 |
| Audio | 1 x Line-Out, 1 x Mic-In |
| DP | 1 x DP++ |
| HDMI | 1 x HDMI |
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
| AC/DC Input | 1 x 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (i7-1185GRE/i5-1145GRE), Intel® UHD Graphics for 11th Gen Intel® Processors (i3-1115GRE) |
|---|---|
| Resolution | DP++ : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz, HDMI : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S HD codec |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I225-LM, 1 x Intel® I219-LM |
|---|---|
| Specification | 1 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible, 1 x 10/100/1000Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | 9Vdc~36Vdc w/1.5KV Isolation, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 3-Pin Terminal Block (V+. V-, GND) |
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | AT/ATX (ATX is default setting) |
Software Support
| OS | Win 10/Win 11/Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class A, IEC 60945 Certified |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp | -40°C ~ 60°C (w/SSD) ambient w/ air flow, |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240mm x 150mm x 69 mm |
| Weight | 2.4 kg (System), 3.4 kg (w_Package) |
| Vibration Test | With SSD : 5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 0.5hr/axis |
| Shock Test | With SSD : 10G, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| IP Rating | IP50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (Standard), DIN RAIL (optional) |
Ordering Information
| Ordering Information | 11th Gen Intel® Core™ Processor i7/i5/i3 Marine Fanless Rugged Embedded System, EMS-TGL-W85-A1-9R (i7-1185GRE), EMS-TGL-W45-A1-9R (i5-1145GRE), EMS-TGL-W15-A1-9R (i3-1115GRE) |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant