Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Transportation-System
VMS-EHLR
Series: VMS
Manufactured byAvalue

The Avalue VMS-EHLR is a rugged vehicle-mounted computing system engineered for intelligent transportation and mobile industrial applications. Designed to operate reliably under vibration, shock, and wide temperature conditions, it provides stable performance for onboard monitoring, fleet management, data acquisition, and control systems. Its industrial-grade construction and long-term availability make the VMS-EHLR suitable for railways, public transport, logistics vehicles, and smart mobility infrastructures.
Key Features
- Intel Atom® x6425E Processor
- Intel® UHD Graphic for 10th Gen Intel® Processor
- 1-Memory Socket, Max. Up to 32GB DDR4 3200
- 2-COM Port (RS-232/422/485 by BIOS & Jumper)
- 2-Storage (Front Access 2.5” & M.2 Key-B SSD)
- 3-Display (DP 1.4 & HDMI 2.0 & VGA)
- 3-Expansion (mPCIe & M.2 Key-E/B)
- 4-M12 (DC-Input, USB 2.0, 2-LAN Port)
- 8-Bit Programable GPIO with 2.5KV Isolated
- Default Wall Mount Kit, dTPM 2.0 onboard
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel Atom® x6425E Processor, 1.5M Cache, up to 3.00 GHz |
|---|---|
| System Memory | 1 x 260-Pin SODIMM DDR4 3200MHz up to 32GB |
| I/O Chipset | AMI uEFI lBIOS 256 Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | Horizontal battery socket, Supports wide operating temperature, Supports no RTC battery mode |
| TPM | TPM 2.0 (Default) |
| SBC | EBM-EHLR + EBM-EHLR DB-A |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-B 2242/3042/3052 support PCIeIII x1/ USB3.1 Gen.2 and SIM slot1 (external), 1 x M.2 Key-E 2230 for Wi-Fi & BT Module (PCIeIII x 1/ USB2.0 ) |
|---|---|
| mPCIe | 1 x mPCIe support PCIeIII x1/ USB2.0 and SIM slot2 (external) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 key-B 2242 support SATA III (share with expansion slot) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x 2.5” drive Bay (SATA III) |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen.2 (10Gbp/s) |
|---|---|
| Power Button | Push Button for Power on/off (w/LED) |
| Reset Button | Push Button for Reset (Hidden) |
| LED Indicator | 1 x Power LED (Blue), 1 x Storage LED (Yellow)- M.2 B-key SATA/2.5’’SSD Storage, 1 x LTE LED (Green)- M.2 B-key PCIe/USB3, 1 x Wifi LED (Green)- M.2 E key |
| CAN Bus | 1 x 4-Pin CAN Bus H/L in DB-9 |
| SIM Slot | 2 x Front Access SIM Slot |
| Digital I/O | 1 x 8-Bit 2.5KV Isolated GPIO in DB-9 |
| Antenna | 3 x Antenna Mount |
Rear I/O
| USB | 1 x USB 2.0 in M12-A code connector |
|---|---|
| COM Port | 2 x COM RS232/422/485 (select via BIOS, auto flow control via HW) |
| LAN Port | 2 x LAN Port in M12-X code connector |
| Audio | 1 x Line-In, Line-Out and Mic-In in DB-15 |
| DP | 1 x DP 1.4 |
| HDMI | 1 x HDMI 2.0 |
| VGA | 1 x VGA |
| AC/DC Input | M12-A code (4 Poles: V+. V-, GND, IGN) |
Right I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mount |
|---|
Left I/O
| Antenna | 2 x Antenna Mount |
|---|
GPS
| Chipset | u-blox NEO-M9N GNSS LCC module with Untethered Dead Reckoning and onboard sensors |
|---|---|
| Protocol | BeiDou, Galileo, GLONASS, GPS / QZSS |
Display
| Graphic Chipset | Intel® UHD Graphics |
|---|---|
| Resolution | DP++ 1.4 : Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz, HDMI 2.0 : Max. resolution 4096 x 2304 @ 60Hz, VGA : Max. resolution 1920 x 1080 @ 60Hz |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel® I210-IT |
|---|---|
| Specification | 10/100/1000Base-T |
| LED Indicator | 4 x LED indicator (LAN for active, speed) |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical 24Vdc ( +9~ 36Vdc ) w/ Isolation, TVS component for surge protection, Reverse current/voltage protection |
|---|---|
| ACPI | Single power ATX Support S0,S3, S4, S5, ACPI 5.0 Complian |
| Power Mode | AT/ATX (AT default), w/ignition control and power management |
Software Support
| OS | Win 10 64bit / Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class A, UKCA, EN50155, EN50121, EN45545 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp | -40°C ~ 70°C (w/SSD) ambient w/ air flow. Follow EN50155, Class OT4 |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 158°F) |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 240*150*55 mm |
| Weight | 2.2kg |
| Vibration Test | Operating with SSD : MIL-STD-810G, Method 514.6, Category 4, common carrier US highway truck vibration exposure |
| Shock Test | Operating with SSD: MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | IP50 |
| Mounting Kit | Wall Mount Kit (standard) |
Ordering Information
| Ordering Information | VMS-EHLR-A1-1R, Intel® Elkhart Lake Atom® x6425E Processor Rugged Fanless Railway System |
|---|
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant