Industrial Automation Solutions
Product Datasheet
13 May 2026
Computing System · Transportation-System
VMS-RPPS
Series: VMS
Manufactured byAvalue

The Avalue VMS-RPPS is a rugged transportation-grade computing system engineered for railway, transit, and intelligent transportation applications. Designed to withstand vibration, temperature variation, and continuous operation, the VMS-RPPS delivers stable performance for onboard control, monitoring, and data processing. Its industrial-grade design makes it ideal for rolling stock systems, vehicle monitoring solutions, and smart transportation infrastructures requiring long-term reliability.
Key Features
- Intel® 13th Gen PS-series Core 7/5/3/Celeron® Processor
- Intel® Iris® Xe/UHD Graphics
- 2-262 Pin SODIMM Socket Max. Up to 64GB DDR5 5200MHz
- 3-Expansion, 1-Full Size Mini PCIe, 1-M.2 Key-E, 1-M.2 Key-B
- 3-Storage, 1-M.2 Key-M, 2-2.5” External Drive Bay
- Onboard GPS module, Support RAID 0/1, TPM 2.0, iAMT
- 9~60Vdc Input, with Ignition Control & Vehicle Power Management
- -40~65°C Operating Temperature
- CE, FCC A, E-Mark, ISO7637-2 Certified
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel® 13th Rapter Lake PS-series Core 7/5/3/Celeron® Processor |
|---|---|
| System Memory | 2 x 262-Pin SODIMM Socket Max. Up to 64GB DDR5 4800MHz (non ECC only) |
| BIOS Information | AMI UEFI BIOS, 256Mbit SPI Flash ROM |
| Watchdog Timer | H/W Reset, 1sec. ~ 65535sec. |
| H/W Status Monitor | CPU & System Temperature monitoring, Voltage monitoring |
| RAID | Support RAID 0/1 |
| TPM | TPM 2.0 |
| iAMT | Depends on sku |
Expansion
| M.2 | 1 x M.2 Key-E 2230 (1 x PCIex1 + USB2.0) supports Wi-Fi & BT Module, 1 x M.2 Key-B 3042/3052 (1 x PCIex1 + USB3.2) w/ SIM slot2(external) |
|---|---|
| mPCIe | 1 x Full Size Mini PCIe (1 x PCIex1 + USB2.0) w/ SIM slot1(external) |
Storage
| M.2 | 1 x M.2 Key-M 2280 (1 x PCIex4) NVMe |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 2 x 2.5” Drive Bay (SATA III, Max. up to 15mm Height Storage), RAID 0/1 supported |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 |
|---|---|
| Power Button | 1 x Push Button for Power on/off w/ LED(Blue) |
| Reset Button | 1 x Push Button for Reset in hiding |
| COM Port | 1 x RS232/422/485(Jumper + DIP switch), support auto-flow |
| LED Indicator | 1 x LED indicators for Storage (Yellow) - M.2 M-key PCIe Storage, 1 x LED indicators for LTE (Green) - M.2 B-key, 1 x LED indicators for Wi-Fi (Green) - M.2 E-key |
| SIM Slot | 2 x SIM Card Slot (External Accessible w/Dust Protection Cover) |
| Digital I/O | 1 x 10-bits GPIO, (5 x DI (9~60V) and 5 x DO (30V/200mA)), SW control |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen.2 |
|---|---|
| COM Port | 2 x RS232/422/485(Jumper + DIP switch), support auto-flow (COM2/3 via Cable) |
| Audio | 1 x Line-Out, 1 x Mic-In |
| DP | 2 x DP++ 1.4 |
| HDMI | 2 x HDMI 2.0 |
| Antenna | 2 x Antenna Mounting w/Dust Protection Cover |
Right I/O
| Antenna | 3 x Antenna Mounting w/Dust Protection Cover |
|---|
Left I/O
| Antenna | 3 x Antenna Mounting w/Dust Protection Cover |
|---|
GPS
| Chipset | u-blox NEO-M9N GNSS module |
|---|---|
| Protocol | BeiDou, Galileo, GLONASS, GPS / QZSS |
Display
| Graphic Chipset | Intel® Iris® Xe Graphics (i7-1265UL/ i5-1245UL), Intel® UHD Graphics (i3-1215UL/Celeron® 7305L) |
|---|---|
| Resolution | HDMI 2.0: Max. resolution 4096 x 2304 @ 60Hz, DP++ 1.4a: Max. resolution 4096x2304 @ 60Hz (DP to HDMI cable can’t support 4K @ 60Hz, Max. up to 1920x1080 (60Hz) |
Audio
| Audio Codec | Realtek ALC888S co-lay ALC897 (Default: ALC888S) |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel® I226IT 2.5 Gigabit Ethernet |
|---|---|
| Specification | 4 x 10/100/1000/2.5G Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Voltage Input Spec. | Typical 12/24/48 Vdc ( +9 ~ 60Vdc ) |
|---|---|
| Voltage Input Connector | 1 x 3-Pin Terminal Block for DC Power Input |
| ACPI | Single Power ATX Support S0, S3, S4, S5, ACPI 5.0 Compliant |
| Power Mode | Vehicle Power Mode (Default Setting)/Industrial PC Power Mode, AT / ATX mode Switchable Through Jumper |
Software Support
| OS | Win 10/Win 11/Linux |
|---|
Certification
| Certification Information | CE, FCC Class A, E24 Mark, ISO 7637-2, IP50 |
|---|
Mechanical & Environmental
| Operating Temp | Standard System: -40°C ~ 65°C (-40°F ~ 158°F) with 0.5m/S air flow, extended temperature peripherals (Factory option), System with PoE: -40°C ~ 60°C (-40°F ~ 140°F) with 0.5m/S air flow, extended temperature peripherals (Factory option) |
|---|---|
| Storage Temp. | -30°C ~ 70°C (-22°F ~ 185°F) |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x H) | 239 x 160 x 56 mm |
| Weight | 2.6 kg |
| Vibration Test | Operating with SSD : MIL-STD-810H, Method 514.8, Category 4, common carrier US highway truck vibration exposure |
| Shock Test | Operating with SSD : MIL-STD-810H, Method 516.8, Procedure I, functional shock=20G |
| IP Rating | IP50 |
| Mounting Kit | Wall mount kit (Standard) |
Certifications
FCCCertified
CECertified
UKCACertified
RoHSCompliant