Product Datasheet
20 May 2026
Digital Paper · Public-Display-Solution
EPD-2501
Series: EPD
Manufactured byAvalue

The Avalue EPD-2501 is a 25.3" E-Paper public display with integrated Intel Celeron N3350 (Apollo Lake) compute on the ECM-APL2-B1 + LT1000 T-CON board, designed as a self-contained, ultra-low-power signage and information display. With a DDR3L SO-DIMM (up to 8GB), 2.5" drive bay and mSATA, dual Intel Gigabit Ethernet, and a high-resolution 3200x1800 E Ink panel, it runs Windows 10 IoT or Linux. It offers 4x USB 3.1, dual GbE, optional dual-band Wi-Fi/BT 5.0, dual 2W speakers, ~180° viewing, and a lockable 12V DC input (60W adapter) — a complete ePaper signage appliance.
Key Features
- 25.3" E-Paper public display with integrated compute
- Onboard Intel Celeron N3350 (Apollo Lake), ECM-APL2-B1 + LT1000 T-CON
- 1 x 204-pin DDR3L 1866 SO-DIMM up to 8GB
- 2.5" drive bay + mSATA (via mPCIe)
- E Ink EL253TV1 panel, 3200 x 1800, ~180° viewing
- Dual Intel GbE (I211AT + I210IT), 4x USB 3.1
- Optional dual-band Wi-Fi / BT 5.0, dual 2W speakers
- Lockable 12V DC input (60W adapter)
- Windows 10 IoT / Linux; CE / FCC Class B
Technical Specifications
System Information
| Hard Driver Bay | 1 x SATA III |
|---|---|
| BIOS | AMI uEFI BIOS, 128Mbit SPI Flash ROM |
| I/O Chipset | EC (IT8528VG) |
| Platform Controller Hub | Intel® Apollo Lake SoC Processor integrated Gen9 LP graphics |
| Board | ECM-APL2-B1 + LT1000 T-CON Board |
| System Memory | 1 x 204-Pin DDR3L 1866MTs SO-DIMM up to 8GB |
| Processor | Onboard Intel® Celeron® SoC BGA Processor N3350 |
Expansion
| Expansion | 1 x Full size Mini PCIe Supports mSATA, 1 x Half size Mini PCIe |
|---|
Storage
| Storage | 1 x 2.5 Drive Bay, 1 x mSATA (Shared from mPCIe) |
|---|
Audio
| Speaker Output | 2 x 2W speake |
|---|---|
| Audio Codec | Realtek ALC888S, supports 5.1-CH |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel® I211AT, 1 x Intel® I210IT |
|---|---|
| Ethernet Interface | 10/100/1000 Base-Tx GbE compatible |
Power Requirement
| Adapter | Input: 100~240Vac/50~60Hz ; Output: 60W (12V/5A) |
|---|---|
| DC Input | DC-12V |
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT / Linux (default) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE/FCC Class B |
|---|
External I/O
| LAN Port | 2 x RJ45 LAN port |
|---|---|
| USB | 4 x USB 3.1 (Gen1 5Gbps) |
| Wireless LAN Antenna | mPCIe Wi-Fi/BlueTooth module |
Panel
| Viewing angle | 180(U), 180(D), 180(L), 180(R) |
|---|---|
| Touch Screen | 2.8 mm Super Clear CG |
| Display Type | E Paper Display |
| Resolution | 3200x1800 |
| LCD Size | 25.3“ |
| LCD Panel | E Ink EL253TV1 E Ink AC253TT1(optional) E Ink EC253TT1(optional) |
Wireless Communication
| Ethernet Chipset | Intel® I211AT, 10/100/1000 Base-Tx Gigabit Ethernet Compatible) |
|---|
Data Communication
| WLAN | Optional dual-band 2.4/5.0GHz wireless LAN |
|---|---|
| Bluetooth | Optional Bluetooth 5.0 |
Mechanical
| Color | Black |
|---|
Mechanical & Environmental
| VESA | 100x100, 100 x200 |
|---|---|
| Dimension (W x L x H) | L 607 x W 350 x H 38.8mm |
| IP Rating | Front IP54 |
| Drop Test | ISTA-2A, IEC-60068-2-32 (96.5cm) |
| Operating Temp. | 15 ~ 35°C |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 4.4kg |
| Storage Temp. | -25 ~ 60°C |
| Shock Test | 10Grms, IEC 60068-2-27, Half Sine, 11ms |
| Vibration Test | 1.5Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5 ~ 500Hz, 30min/axis |
Ordering Information
| Ordering Information | EPD-2501-SID-A1R 25.3"E Ink Spectra/ECM-APL2-B1/4GB RAM, RCC-EPD-WIFI-01R ePaper WPET-239ACN(BT) WIFI kit, RCC-EPD-LTE-01R ePaper EG25-G Quectel LTE kit |
|---|