Product Datasheet
20 May 2026
Digital Paper · Public-Display-Solution
EPD-42T
Series: EPD
Manufactured byAvalue

The Avalue EPD-42T is a large-format ePaper public display with an integrated NXP i.MX 7Dual processor (EMX-IMX7 board) and built-in projected-capacitive touch, designed as a self-contained, ultra-low-power interactive signage and information display. With onboard 2GB DDR3L, 8GB eMMC, Gigabit Ethernet, and optional Wi-Fi/BT, it runs Android 5.1 or Linux for paperless, always-on content. The E-Paper panel offers ~180° viewing, USB touch interface, dual 0.5W speakers, and a lockable 12V DC input with a 60W adapter — supplied with wall-mount and locking brackets for fixed deployment.
Key Features
- 42" E-Paper public display with integrated compute
- NXP i.MX 7Dual (dual Cortex-A7 + Cortex-M4), EMX-IMX7 board
- Onboard 2GB DDR3L, 8GB eMMC + microSD
- Built-in projected-capacitive touch (USB), ILI2325 controller
- Gigabit Ethernet (ICPlus IP1001M), optional Wi-Fi/BT (M.2 E-Key)
- 2 x 0.5W speakers, CIRRUS WM8960 codec
- Wide ~180° viewing angle, lockable 12V DC (60W adapter)
- Android 5.1 / Linux 4.15 (Yocto 2.1)
- CE (EN 62368-1), FCC Part 15 Class B
Technical Specifications
System Information
| Antenna | 2 x Antenna with dust cover |
|---|---|
| I/O Chipset | PCA9555 |
| Platform Controller Hub | NXP MCIMX7D7DVM10SD |
| Board | EMX-IMX7 |
| System Memory | On-Board 2GB DDR3L |
| Processor | NXP i.MX 7Dual Processor / Dual Arm® Cortex®-A7 Cores And Cortex-M4 |
Expansion
| Expansion | 1 x M.2 E-Key socket for WiFi/BT module expansion |
|---|
Storage
| Other Storage Device | 1 x Micro SD card slot |
|---|---|
| Storage | On-Board 8GB eMMC / microSD Socket |
Audio
| Speaker Output | 2 x 0.5W Speakers |
|---|---|
| Audio Codec | CIRRUS WM8960 Stereo codec |
Ethernet
| LAN Chipset | ICPlus IP1001M Gigabit Phy |
|---|---|
| LAN Port | 1 x RJ-45 Supports 10/100/1000 Base-T |
Power Requirement
| Adapter | Input: 100~240Vac/50~60Hz ; Output: 60W (12V/5A) |
|---|---|
| DC Input | DC-12V |
| DC Input Connector | Lockable DC Jack |
Software Support
| OS | Android5.1 / Linux 4.15, (Yocto 2.1) |
|---|
Certification
| Certification Information | CE (EN 62368-1) FCC Part 15 Class B |
|---|
In-Box Accessory
| Accessory | 1 x Power Adapter, 1 x US Power cord, 1 x Wall mounting bracket, 1 x Wall locking bracket, 1 x Pan head screws (D6.8, M4*10mm) with washer (D8.1), 4 x Thumb screws (M4*10L), 2 x Pan head screws (D6.85, M4*6mm) |
|---|
External I/O
| LAN Port | 1 x RJ-45 connector for Gigabit Ethernet |
|---|---|
| USB | 2 x USB 2.0 (Edge I/O) 1 x Micro USB for USB OTG |
| Wireless LAN Antenna | Optional with M.2 module |
Panel
| Touch Light Transmission | ≧80% |
|---|---|
| Viewing angle | 180(U), 180(D), 180(L), 180(R) |
| Touch Controller | ILI2325 |
| Touch Interface | USB |
| Contrast ratio | 15:1 (Typ.) |
| Touch Screen | Built-in Projective Capacitive Touch Screen |
| Display Type | E Paper Display |
| Resolution | H:2160 × V:2880 |
| LCD Size | 42" |
| Pixel pitch | 0.2975 (H) x 0.2975 (V) |
| LCD Panel | E Ink ED420TE1 |
I/O
| GPIO | 4 x GPIO I/F |
|---|---|
| Serial | 2 x TTL Serial I/F, Supports Optional TTL to RS-232 Converter, Supports Optional TTL to RS-485 Converter Supports Optional TTL to USB Converter |
Mechanical
| Color | Black |
|---|
Reliability
| Unit Weight | 6.5kg |
|---|---|
| EMI Test | CE/FCC-B |
| Packaging Vibration Test | With On-Board 8GB eMMC/On-Board 1GB DDR3L: 0.5 Grms, IEC 60068-2-64, Random, 5~ 500Hz, 1hr/axis (Only for Z-axis) |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C |
| Packaging Drop Test | Avalue Standard Test Criteria (Change to use ISTA-1A) |
Mechanical & Environmental
| Mounting Kit | 3 steps mounting kits |
|---|---|
| VESA | 100x100 |
| Dimension (W x L x H) | 918.8 x 704.6 x 37.6 mm |
| Operating Temp. | 0°C ~ 40°C standard temp, -15°C~65°C wide temp is optional |
| Operating Humidity | 5% ~ 90% relative humidity, non-condensing |
| Weight | 6.5Kgs |
| Storage Temp. | -20°C ~ 60°C |
Ordering Information
| Ordering Information | EPD-42T-SIT-A1R 42" E Ink/NXP EMX-IMX7/PCAP/LAN/Android |
|---|