Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-246U4A
Series: HPS

The Avalue HPS-246U4A is a 19" 4U rackmount workstation built around the Avalue HPM-246UA server board with an 8th/9th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3, Pentium®, Celeron® or Xeon® E processor (max. TDP up to 95W) and Intel® C246 chipset, designed as a network-dense, manageable compute node for edge servers and networking appliances. With 4 x DDR4 2666MHz ECC/Non-ECC DIMM up to 128GB, a 500W PS2 ATX PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2500 BMC, it packages efficient Core/Xeon-E performance with seven Intel GbE ports into a 430 x 174.8 x 650 mm chassis. It provides flexible PCIe Gen3/Gen2 expansion plus a PCI 3.0 slot, 3 x front-accessible 2.5" bays, 7 x Intel I210AT 1GbE, triple DP++ (4K) display, USB 3.2 Gen2/Gen1 and VGA, running Windows 10 IoT or Windows Server 2016/2019.
Key Features
- 19" 4U rackmount workstation (430 x 174.8 x 650 mm)
- 8th/9th Gen Intel® Core/Xeon® E (LGA1151, max. TDP 95W)
- Avalue HPM-246UA server board, Intel® C246 chipset, IPMI 2.0
- 4 x DDR4 2666MHz ECC/Non-ECC DIMM up to 128GB
- 1 x 500W PS2 ATX PSU
- 7 x Intel I210AT 1GbE controllers
- Flexible PCIe Gen3/Gen2 expansion + 1 x PCI 3.0
- 3 x front-accessible 2.5" storage bays; 3 x DP++ (4K)
- Windows 10 IoT / Server 2016/2019
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA1151 Socket supports 8th/9th Generation Intel® Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron/Xeon E Processors (Max. TDP at 95W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C246 Chipset |
| System Memory | 4 x DDR4 2666MHz ECC and Non-ECC DIMM support up to 128GB (ECC memory supported by specific CPU SKUs) |
| I/O Chipset | Nuvoton NCT6106D |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 5~255 seconds/5~255 minutes |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2500 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-246UA |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen2 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port (Bracket shares with VGA port, RS232 on the top) |
| DP | 3 x DP++ ports |
| VGA | 1 x VGA port (Bracket shares with Serial port, VGA on the bottom) |
| RJ-45 | 7 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Display
| Graphic Chipset | Intel 8th/9th Generation CPU integrated, AST 2500 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 3 x DP++ ports DP: 4096 x 2304 @ 60Hz, HDMI: 4096 x 2160 @ 30Hz, 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 500W PS2 ATX PSU |
|---|
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe Gen3 x16 slot, 1 x PCIe Gen2 x8 slot, 1 x PCIe Gen3 x4 slot, 1 x PCIe Gen3 x1 slot, 1 x PCI 3.0 slot, Slot 1, PCI 3.0, Slot 2, PCIe Gen 3.0 x1, Slot 3, PCIe Gen 3.0 x4, Slot 4, PCIe Gen 2.0 x8, Slot 5, PCIe Gen 3.0 x16 (closest to CPU) |
|---|
Storage
| 2.5 Drive Bay | 3 x Front accessible 2.5" storage bays |
|---|
Ethernet
| LAN Chipset | 7 x Intel I210AT 1GbE controllers |
|---|---|
| LAN Port | 7 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 45°C (L6 system) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 15KG |
| Dimension (W x L x D) | 19" 4U Chassis 430mm(W) x 174.8mm(H) x 650mm(D), 482.6mm(W) x 174.8mm(H) x 650mm(D) with ear mount |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-246U4A5-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-246UAA/500W/1x5.25"/3x2.5" |
|---|