Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-621U2A
Series: HPS

The Avalue HPS-621U2A is a 19" 2U rackmount workstation built around the Avalue HPM-621UA server board with a single 1st/2nd Generation Intel® Xeon® Scalable processor (max. TDP up to 150W) and Intel® C621 chipset, designed as a manageable, storage-rich compute node for edge servers and HPC. With 6 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 768GB, an 80 PLUS Gold 500W PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2500 BMC, it packages Xeon Scalable performance into a 483 x 88 x 650 mm chassis. It provides flexible PCIe Gen3 expansion (up to 3 x x16 or 6 x x8 plus a PCI 3.0 slot), 4 x external 5.25" and 2 x internal 3.5" bays, quad Intel I210AT 1GbE, USB 3.2 Gen1 and VGA, running Windows 10 IoT, Windows Server 2016/2019 or Ubuntu 18.04 LTS or later.
Key Features
- 19" 2U rackmount workstation (483 x 88 x 650 mm)
- Single 1st/2nd Gen Intel® Xeon® Scalable (FCLGA3647, max. TDP 150W)
- Avalue HPM-621UA server board, Intel® C621 chipset, IPMI 2.0
- 6 x DDR4 2933/2666/2400/2133MHz RDIMM/LRDIMM up to 768GB
- 1 x 1U 80 PLUS Gold 500W PSU
- Flexible PCIe Gen3: 3 x x16 or 6 x x8 + 1 x PCI 3.0
- 4 x external 5.25" + 2 x internal 3.5" storage bays
- 4 x Intel I210AT 1GbE controllers
- Windows 10 IoT / Server 2016/2019 / Ubuntu
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel FCLGA3647 Socket supports 1st and 2nd Generation Intel® Xeon® Scalable Processors (Max. TDP at 150W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C621 Chipset |
| System Memory | 6 x DDR4 2933/ 2666/ 2400/ 2133 MHz RDIMM/ LRDIMM up to 768GB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2500 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-621UA |
Front I/O
| USB | 2 x USB 2.0 type A ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 4 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port (Bracket at Slot 1) |
| VGA | 1 x VGA port (Bracket at Slot 2) |
| RJ-45 | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Display
| Graphic Chipset | AST 2500 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 1U 80plus Gold 500W PSU |
|---|
Expansion
| Expansion | 1 x PCI 3.0 slot, 3 x PCIe Gen3 x16 slots or 6 x PCIe Gen3 x8 slots, Slot 1, PCI 3.0, Slot 2, PCIe 3.0 x8, Slot 3, PCIe 3.0 x16 (switches to x8 when Slot 2 used), Slot 4, PCIe 3.0 x8, Slot 5, PCIe 3.0 x16 (switches to x8 when Slot 4 used), Slot 6, PCIe 3.0 x8, Slot 7, PCIe 3.0 x16 (closest to CPU, switches to x8 when Slot 6 used) |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 3.0 x4 NVMe SSD, 2242/2260/2280 form factor |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 1 x Internal 2.5" storage bay |
| Other Storage Device | 4 x External 5.25" drive bays, 2 x Internal 3.5" drive bays |
Ethernet
| LAN Chipset | 4 x Intel I210AT 1GbE controllers |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 40°C (L6 system) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 16KG |
| Dimension (W x L x D) | 483mm x 88mm x 650mm (W x H x D) |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise, Windows Server 2016, Windows Server 2019, Ubuntu 18.04 LTS or Later |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-621U2A5-A1R: L6 2U Rackmount w/HPM-621UAA/500W/4x5.25"/2x3.5" |
|---|