Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-GNRD4A
Series: HPS

The Avalue HPS-GNRD4A is a 19" 4U rackmount workstation built around the Avalue HPM-GNRDE dual-socket server board for two Intel® Xeon® 6 6500P/6700P processors (max. TDP up to 350W each), designed as a high-core-count, GPU/accelerator-ready node for HPC and edge data centers. With 16 x DDR5 6400MHz RDIMM / 8000MHz MRDIMM up to 4TB, a 1300W ATX or 1600W CRPS PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it packages two-socket Xeon 6 performance into a 430 x 174.8 x 650 mm chassis. It provides 5 x PCIe Gen5 x16 and 1 x PCIe Gen5 x8 slots, dual M.2 NVMe, 3 x front-accessible 2.5" bays, triple Intel Ethernet (2 x I210AT 1GbE + E610-XAT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen2 and VGA, running Windows 11 / Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 LTS or RHEL.
Key Features
- 19" 4U rackmount workstation (430 x 174.8 x 650 mm)
- Dual Intel® Xeon® 6 6500P/6700P (LGA4710, max. TDP 350W each)
- Avalue HPM-GNRDE dual-socket server board, IPMI 2.0 (AST2600)
- 16 x DDR5 6400MHz RDIMM & 8000MHz MRDIMM up to 4TB
- 1 x 1300W PS2 ATX PSU or 1 x 1600W CRPS
- 5 x PCIe Gen5 x16 + 1 x PCIe Gen5 x8 slots
- 3 x front-accessible 2.5" storage bays + 2 x M.2 NVMe
- 2 x Intel I210AT 1GbE + E610-XAT2 (2 x 10GbE)
- Windows 11 / Server 2025 / Ubuntu 24.04 / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Dual Intel LGA4710 Sockets support Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series Processor (Max. TDP at 350W each) |
|---|---|
| System Memory | 16 x DDR5 6400 MHz RDIMM & 8000 MHz MRDIMM Up to 4TB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-GNRDE |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 6 x USB 3.2 Gen2 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| VGA | 1 x VGA port |
| RJ-45 | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 1GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Display
| Graphic Chipset | AST 2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 1300W PS2 ATX PSU (Default), 1 x 1600W CRPS (Option) |
|---|
Expansion
| Expansion | 5 x PCIe Gen5 x16 slots & 1 x PCIe Gen5 x8 slot, Slot 1, PCIe 5.0 x16 from 1st CPU, Slot 2, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 3, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 4, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 5, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 6, PCIe 5.0 x8 from 1st CPU |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe SSD from 1st CPU, 2242/2260/2280/22110 form factor, 1 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe SSD from 1st CPU, 2242/2260/2280 form factor |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 3 x Front accessible 2.5" storage bays |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT GbE Ethernet port shared with IPMI management port, 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel E610-XAT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 for 2.5GbE, LAN3 and 4 for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 35°C (L6 system with 1300W ATX PSU), 0 ~ 40°C (L6 system with 1600W CRPS) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 35°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 25.8KG |
| Dimension (W x L x D) | 19" 4U Chassis 430mm(W) x 174.8mm(H) x 650mm(D), 482.6mm(W) x 174.8mm(H) x 650mm(D) with ear mount |
Software Support
| OS | Windows 11 SAC and LTSC, Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-GNRD4AD-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-GNRDEA/1300W/1x5.25"/3x2.5", HPS-GNRD4AU-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-GNRDEA/1600W R/1x5.25"/3x2.5" |
|---|