Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-GNRU1A
Series: HPS

The Avalue HPS-GNRU1A is a 1U compact rackmount server built around the Avalue HPM-GNRUP server board with a single Intel® Xeon® 6 6500P/6700P/6700E processor (max. TDP up to 350W), designed as a dense, NVMe-rich storage and compute node for edge data centers. With 8 x DDR5 6400MHz RDIMM / 8000MHz MRDIMM up to 2TB, an 850W PSU, 10 hot-swap E1.S NVMe bays and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it packages Xeon 6 performance into a 438 x 43.5 x 596.9 mm chassis. It provides 2 x PCIe Gen5 x16 (FHFL) and 1 x PCIe Gen5 x8 (HHHL) via riser cards, dual Intel Ethernet (I210AT 1GbE + E610-XAT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1 and a Mini DP, running Windows 11 / Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 LTS or RHEL.
Key Features
- 1U compact rackmount server (438 x 43.5 x 596.9 mm)
- Single Intel® Xeon® 6 6500P/6700P/6700E (LGA4710, max. TDP 350W)
- Avalue HPM-GNRUP server board, IPMI 2.0 (AST2600 BMC)
- 8 x DDR5 6400MHz RDIMM & 8000MHz MRDIMM up to 2TB
- 10 x NVMe E1.S hot-swap drive bays
- 1 x 850W PSU (single or CRPS option)
- 2 x PCIe Gen5 x16 FHFL + 1 x PCIe Gen5 x8 HHHL via riser
- Intel I210AT 1GbE + E610-XAT2 (2 x 10GbE)
- Windows 11 / Server 2025 / Ubuntu 24.04 / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA4710 Socket supports Intel® Xeon® 6 6500P/6700P/6700E series Processor (Max. TDP at 350W) |
|---|---|
| System Memory | 8 x DDR5 6400 MHz RDIMM & 8000 MHz MRDIMM Up to 2TB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-GNRUP |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Status indicator, 2 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| DP | 1 x MiniDP port |
| RJ-45 | 4 x RJ45: 1 x MGMT port for dedicated IPMI access only, 1 x 1GbE port shared with IPMI access, 2 x 10GbE ports |
Display
| Graphic Chipset | AST 2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x MiniDP port 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 850W 1U Single PSU (Default) - 850W with Input 100-240Vac, 1 x 850W Slimtype CRPS (Option) - 700W with Input 100-240Vac / 850W with Input 180-240Vac |
|---|
Expansion
| Expansion | 2 x PCIe Gen5 x16 slots via riser card & 1 x PCIe Gen5 x8 slot via riser card |
|---|
Storage
| M.2 | 2 x M.2 M-Key Slot to support PCIe 5.0 x4 NVMe SSD 2242/2260/2280/22110 form factor (on HPS-GNRU1A8-A1-01R / HPS-GNRU1AR-A1-01R) |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 4 x 2.5" U.2 NVMe SSD front accessible drive bays (on HPS-GNRU1A8-A1-01R / HPS-GNRU1AR-A1-01R) |
| Other Storage Device | 10 x E1.S NVMe front accessible drive bays (on HPS-GNRU1A8-A1R / HPS-GNRU1AR-A1R) |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT GbE Ethernet port shared with IPMI management port, 1 x Intel E610-XAT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45: 1 x MGMT port for dedicated IPMI access only, 1 x 1GbE port shared with IPMI access, 2 x 10GbE ports |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 40°C (L6 system with 850W Single PSU) with Air shroud |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 35°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Dimension (W x L x D) | 1U Chassis 438mm(W) x 43.5mm(H) x 596.9mm(D) |
Software Support
| OS | Windows 11 SAC and LTSC, Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-GNRU1A8-A1R: L6 1U Rackmount w/HPM-GNRUPA/850W/10xE1.S, HPS-GNRU1A8-A1-01R: L6 1U Rackmount w/HPM-GNRUPA/850W/4x2.5"/2xM.2, HPS-GNRU1AR-A1R: L6 1U Rackmount w/HPM-GNRUPA/850W R/10xE1.S, HPS-GNRU1AR-A1-01R: L6 1U Rackmount w/HPM-GNRUPA/850W R/4x2.5"/2xM.2 |
|---|