Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Rackmount-Tower-Workstation
HPS-GNRU4A
Series: HPS

The Avalue HPS-GNRU4A is a 19" 4U rackmount workstation built around the Avalue HPM-GNRUA server board with a single Intel® Xeon® 6 6500P/6700P processor (max. TDP up to 350W), designed as a GPU/accelerator-ready compute node for HPC and edge data centers. With 8 x DDR5 6400MHz RDIMM / 8000MHz MRDIMM up to 2TB, a 1300W ATX PSU and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it packages Xeon 6 performance into a 430 x 174.8 x 528 mm chassis. It provides 4 x PCIe Gen5 x16 slots, 2 x M.2 NVMe, 3 x front-accessible 2.5" bays, dual Intel Ethernet (I210AT 1GbE + E610-XAT2 dual 10GbE), USB 3.2 Gen1 and VGA, running Windows 11 / Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 LTS or RHEL.
Key Features
- 19" 4U rackmount workstation (430 x 174.8 x 528 mm)
- Single Intel® Xeon® 6 6500P/6700P (LGA4710, max. TDP 350W)
- Avalue HPM-GNRUA server board, IPMI 2.0 (AST2600 BMC)
- 8 x DDR5 6400MHz RDIMM & 8000MHz MRDIMM up to 2TB
- 1 x 1300W PS2 ATX PSU
- 4 x PCIe Gen5 x16 slots
- 3 x front-accessible 2.5" storage bays + 2 x M.2 NVMe
- Intel I210AT 1GbE + E610-XAT2 (2 x 10GbE)
- Windows 11 / Server 2025 / Ubuntu 24.04 / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA4710 Socket supports Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series Processor (Max. TDP at 350W) |
|---|---|
| System Memory | 8 x DDR5 6400 MHz RDIMM & 8000 MHz MRDIMM Up to 2TB |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
| SBC | HPM-GNRUA |
Front I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| Power Button | 1 x Power button |
| Reset Button | 1 x Reset button |
| LED Indicator | 1 x Power status indicator, 1 x Disk activity indicator, 1 x Network activity indicator |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| VGA | 1 x VGA port |
| RJ-45 | 4 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 and 3 for 10GbE |
Display
| Graphic Chipset | AST2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Power Requirement
| Power Supply Unit | 1 x 1300W PS2 ATX PSU |
|---|
Expansion
| Expansion | 4 x PCIe Gen5 x16 slots, Slot 1, PCIe Gen5 x16, Slot 3, PCIe Gen5 x16, Slot 5, PCIe Gen5 x16, Slot 7, PCIe Gen5 x16 (closest to the CPU) |
|---|
Storage
| M.2 | 2 x M.2 M-Key slots to support 1 x PCIe 5.0 x4 NVMe SSD from 1st CPU, 2260/2280/22110 form factor |
|---|---|
| 2.5 Drive Bay | 3 x Front accessible 2.5" storage bays |
Ethernet
| LAN Chipset | 1 x Intel I210AT 1GbE controller, 1 x Intel E610-XAT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 4 x RJ45: MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 for 1GbE shared with IPMI, LAN2 and 3 for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 35°C (L6 system) |
|---|---|
| Storage Temp. | -40°C 24hrs IEC60068-2-1 Cold test Test: Ab, 70°C/ RH95% 24hrs IEC 60068-2-3 Test: Ca |
| Operating Humidity | 35°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 19.5KG |
| Dimension (W x L x D) | 19" 4U Chassis 430mm(W) x 174.8mm(H) x 528mm(D), 482.6mm(W) x 174.8mm(H) x 528mm(D) with ear mount |
Software Support
| OS | Windows 11 SAC and LTSC, Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 LTS or later, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPS-GNRU4AD-A1R: L6 19" 4U Rackmount w/HPM-GNRUAA/1300W/1x5.25"/3x2.5" |
|---|