Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-246UA
Series: HPM

The Avalue HPM-246UA is a single-socket ATX server board built on the Intel LGA1151 socket for 8th/9th Generation Intel® Core™ i7/i5/i3, Pentium®, Celeron® and Xeon® E processors (max. TDP up to 95W) with the Intel® C246 chipset, designed as a network-dense, manageable x86 platform for edge servers and networking appliances. With 4 x DDR4 2666MHz ECC/Non-ECC DIMM up to 128GB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2500 BMC, it pairs efficient Core/Xeon-E performance with seven Intel GbE ports in a 12" x 9.6" board. It provides flexible PCIe Gen3/Gen2 expansion plus a PCI 3.0 slot, 4 x SATA III, 7 x Intel I210AT 1GbE, triple DP++ (4K) display, and USB 3.2 Gen2/Gen1, running Windows 10 IoT or Windows Server 2016/2019.
Key Features
- Single 8th/9th Gen Intel® Core/Xeon® E ATX server board with IPMI 2.0
- Intel LGA1151 socket (max. TDP 95W), Intel® C246 chipset
- 4 x DDR4 2666MHz ECC/Non-ECC DIMM up to 128GB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2500 BMC controller
- 7 x Intel I210AT 1GbE controllers
- Flexible PCIe Gen3/Gen2 expansion + 1 x PCI 3.0
- 4 x SATA III, 2 x USB 3.2 Gen2 + 6 x USB 3.2 Gen1
- 3 x DP++ (up to 4096x2304@60Hz)
- 12" x 9.6" (304.8 x 243.84 mm); Windows 10 IoT / Server
Technical Specifications
System Information
| Processor | Intel LGA1151 Socket supports 8th/9th Generation Intel® Core i7/i5/i3/Pentium/Celeron/Xeon E Processor (Max. TDP at 95W) |
|---|---|
| Platform Controller Hub | Intel® C246 Chipset |
| System Memory | 4 x DDR4 2666MHz ECC and Non-ECC DIMM support up to 128GB (ECC memory supported by specific CPU SKUs) |
| I/O Chipset | Nuvoton NCT6106D |
| Watchdog Timer | System reset event 5~255 seconds/5~255 minutes |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2500 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 2 x USB 3.2 Gen2 ports |
|---|---|
| DP | 3 x DP++ ports |
| RJ-45 | 7 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Display
| Graphic Chipset | Intel 8th/9th Generation CPU integrated, AST 2500 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 3 x DP++ ports DP: 4096 x 2304 @ 60Hz, HDMI: 4096 x 2160 @ 30Hz, 1 x VGA port VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 1 x PCIe Gen3 x16 slot, 1 x PCIe Gen2 x8 slot, 1 x PCIe Gen3 x4 slot, 1 x PCIe Gen3 x1 slot, 1 x PCI 3.0 slot, Slot 1, PCI 3.0, Slot 2, PCIe Gen 3.0 x1, Slot 3, PCIe Gen 3.0 x4, Slot 4, PCIe Gen 2.0 x8, Slot 5, PCIe Gen 3.0 x16 (closest to CPU) |
|---|
I/O
| USB | 6 x Internal USB 3.2 Gen1 ports |
|---|---|
| SATA | 4 x SATA III |
| Serial | 2 x Internal RS232 ports |
| VGA | 1 x Internal VGA port |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 7 x Intel I210AT 1GbE controllers |
|---|---|
| LAN Port | 7 x RJ45 (LAN1 shares IPMI port) |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 60°C (32 ~ 140°F) |
|---|---|
| Storage Temp. | -25 ~ 70°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Weight | 0.7KG |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 1 x 8 Pin SSI 12V connector |
| Dimension (L x W) | 12" x 9.6" (304.8mm x 243.84mm), PCB thickness is 2.0mm |
Software Support
| OS | Windows 10 IoT Enterprise, Windows Server 2016, Windows Server 2019 |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-246UAA-A1R: ATX LGA1151 Intel 8th/9th Gen. C246 w/4xDDR4/1xPCIex16/7x1GbE/8xUSB3.2/4xSATA3.0, HPM-246UAL-A1R: ATX LGA1151 Intel 8th/9th Gen. C246 Lite version w/4xDDR4/1xPCIex16/3x1GbE/8xUSB3.2/4xSATA3.0 |
|---|