Product Datasheet
20 May 2026
High Performance Computing · Server-Board
HPM-GNRDE
Series: HPM

The Avalue HPM-GNRDE is a dual-socket EATX server board built on twin Intel LGA4710 sockets for Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series processors (max. TDP up to 350W each), designed as a high-core-count, expansion-rich x86 platform for HPC and edge data-center nodes. With 16 x DDR5 6400MHz RDIMM / 8000MHz MRDIMM up to 4TB, onboard TPM 2.0 and IPMI 2.0 via an ASPEED AST2600 BMC, it delivers two-socket Xeon 6 performance in a 12" x 14.5" board. It provides 5 x PCIe Gen5 x16 and 1 x PCIe Gen5 x8 slot, dual M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe, 9 x SATA III, 4 x Slim SAS 8i + 3 x MCIO x8, triple Intel Ethernet (2 x I210AT 1GbE + E610-XAT2 dual 10GbE), and USB 3.2 Gen2, running Windows 11 / Windows Server 2025, Ubuntu 24.04 or RHEL 8.0+.
Key Features
- Dual Intel® Xeon® 6 EATX server board with IPMI 2.0
- 2 x Intel LGA4710 sockets, Xeon® 6 6500P & 6700P (max. TDP 350W each)
- 16 x DDR5 6400MHz RDIMM & 8000MHz MRDIMM up to 4TB
- TPM 2.0 onboard; IPMI 2.0 with AST2600 BMC controller
- 2 x Intel I210AT 1GbE + 1 x Intel E610-XAT2 (2 x 10GbE)
- 5 x PCIe Gen5 x16 + 1 x PCIe Gen5 x8 slot
- 2 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe
- 9 x SATA III + 4 x Slim SAS 8i + 3 x MCIO x8
- 12" x 14.5" (304.8 x 368.3 mm); Windows 11 / Server 2025 / Ubuntu / RHEL
Technical Specifications
System Information
| Processor | Dual Intel LGA4710 Sockets support Intel® Xeon® 6 6500P & 6700P series Processor (Max. TDP at 350W each) |
|---|---|
| System Memory | 16 x DDR5 6400 MHz RDIMM & 8000 MHz MRDIMM Up to 4TB |
| Watchdog Timer | System reset event 0 ~ 6553 seconds |
| BIOS | AMI UEFI BIOS |
| H/W Status Monitor | CPU temperature, fan speed and voltage monitoring, fan speed control, case open detection |
| TPM | TPM 2.0 onboard |
| IPMI | IPMI 2.0 with AST 2600 BMC controller onboard |
Rear I/O
| USB | 6 x USB 3.2 Gen2 ports |
|---|---|
| COM Port | 1 x RS232 port |
| RJ-45 | 5 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 port for 1GbE, LAN3 and 4 ports for 10GbE |
| VGA | 1 x VGA port |
Display
| Graphic Chipset | AST2600 BMC controller |
|---|---|
| Resolution | 1 x VGA port, VGA: 1920 x 1200 @ 60Hz 32bpp |
Expansion
| Expansion | 5 x PCIe Gen5 x16 slots & 1 x PCIe Gen5 x8 slot, Slot 1, PCIe 5.0 x16 from 1st CPU, Slot 2, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 3, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 4, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 5, PCIe 5.0 x16 from 2nd CPU, Slot 6, PCIe 5.0 x8 from 1st CPU |
|---|
Storage
| M.2 | 1 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe SSD from 1st CPU, 2242/2260/2280/22110 form factor, 1 x M.2 M-Key PCIe 5.0 x4 NVMe SSD from 1st CPU, 2242/2260/2280 form factor |
|---|
I/O
| USB | 4 x Internal USB 3.2 Gen1 ports, 1 x Internal USB 3.2 Gen1 type A receptacle |
|---|---|
| SATA | 9 x SATA III (2 x Mini-SAS HD 4i for 4 x SATA only & 1 x 7pin SATA connector) |
| Serial | 1 x Internal RS232 port (S/W disable, only supported Ubuntu 24.02 if enable function) |
| Other | 4 x Slim SAS 8i (SFF-8654) connectors (from 1st CPU), 3 x MCIO x8 connectors (SFF-TA-1016) (from 2nd CPU) |
| CMOS Battery | 1 x Horizontal Socket Type CMOS Battery Holder with CR2450 |
Ethernet
| LAN Chipset | 2 x Intel I210AT 1GbE controllers, 1 x Intel E610-XAT2 10GbE controller supports 2 x 10GbE Ethernet ports |
|---|---|
| LAN Port | 5 x RJ45 MGMT port for dedicated IPMI access only, LAN1 port for 1GbE shared with IPMI access, LAN2 port for 1GbE, LAN3 and 4 ports for 10GbE |
Mechanical & Environmental
| Operating Temp. | 0 ~ 50°C (32 ~ 122°F) to support up to 350W TDP CPU, 0 ~ 50°C (32 ~ 122°F) to support up to 270W TDP CPU |
|---|---|
| Storage Temp. | -40 ~ 85°C |
| Operating Humidity | 40°C @ 95% Relative Humidity, Non-condensing |
| Power Connector | 1 x Std. 24 Pin ATX connector, 4 x 8 Pin SSI 12V connectors |
| Dimension (L x W) | 12" x 14.5" (304.8mm x 368.3mm), PCB thickness is 2.8mm |
Software Support
| OS | Windows 11 SAC and LTSC, Windows Server 2025, Ubuntu 24.04, Red Hat Enterprise Linux (RHEL) 8.0 or above |
|---|
Ordering Information
| Ordering Information | HPM-GNRDEA-A1R: EATX 2xLGA4710 Intel Xeon 65/67P/E610 16xDDR5/5xPCIex16/2x10GbE/2x1GbE/11xUSB3/9xSATA3, HPM-GNRDEL-A1R: EATX 2xLGA4710 Intel Xeon 65/67P 16xDDR5/5xPCIex16/2x1GbE/11xUSB3/9xSATA3 |
|---|